کشاورز پیر هنوز هم عصا بدست کار می کند

نمایش خبر : 2083 | تاریخ انتشار : 1393/03/07 13:41

به گزارش شازندما به نقل از نسیم خنداب،در حالی که در همه سطوح اقتصادی، کارگران به‌ویژه در بخش‌های صنعتی پس از رسیدن به سن مشخصی مشمول بازنشستگی شده و می‌توانند از مستمری و حمایت‌های بیمه‌ای استفاده کنند،ولی در حوزه کشاورزی بازنشستگی وجود ندارد.

 کارگران و کشاورزان ناگزیرند تا سنین بسیار بالا در اراضی خود به فعالیت بپردازند تا بتوانند حداقل درآمد معیشتی برای خود و خانواده خود کسب کنند، این در حالی است که پرداخت مستمری پس از رسیدن به سن مشخص در بین کشاورزان می‌تواند ضمن برخوردار کردن کهنسالان از حقوق مختصر، انگیزه آنان برای ماندن در روستاها را نیز افزایش دهد.

در کشورهای در حال توسعه، حمایت از حوزه کشاورزی با انواع بیمه‌های توسعه‌ای صورت می‌گیرد و کشاورزان نیز مانند سایر مشاغل، پس از سن مشخصی بازنشسته می‌شوند و می‌توانند با استفاده از مستمری دریافت‌شده، فعالیت کمتری در اراضی کشاورزی خود داشته باشند.
مهاجرت جوانان روستایی از روستاها به شهرها در یک مجموعه عوامل باید دیده شود که یکی از آنها نبود انگیزه کافی برای ادامه شغل کشاورزی به‌علت سخت بودن، طولانی بودن ساعات کار، ریسک سرمایه و درآمد ناچیز است.

 حسینعلی ورکی یکی از کشاورزان کهنسال در روستای گازران بخش مرکزی خنداب است که نزدیک به 85 سال دارد و هنوز در کار کشاورزی مشغول است.

وی می گوید: من از سال 65 در این موتورآب به عنوان نگهبان هستم و کشاورزی مختصری هم دارم که مخارج زندگی ما از این راه تامین می گردد.

ورکی گفت:من در سال 65 نگهبان دو موتورآب بودم که بعد از 20 سال دیگر توان اداره کردن هر دو را نداشتم و فقط در حال حاضر در یکی از آنها مشغول هستم.

این کشاورز زحمت کش می گوید:از ما که گذشت، با این حال دولت باید فکری به حال کشاورزان جوان بکند تا از روستاها مهاجرت نکنند و پشتوانه ای برای ایام پیری داشته باشند تا با دلگرمی کار کشاورزی را ادامه دهند.

وی با حالت خنده گفت:دولت که برای بیمه کشاورزان اقدامی انجام نداده است با این حال من بایستی حقم را از صاحبان موتور آب بگیرم چرا که من نزدیک 30 سال است اینجا شب و روز نگهبانی داده ام.

 


دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir