یادی از تنها شهید ارمنی استان مرکزی، شهید «یوریک سرداریان»

نمایش خبر : 1604 | تاریخ انتشار : 1395/10/08 07:06

به گزارش پایگاه خبری شازند ما، محله های کلاوه، ازنا و عباس آباد در حومه شازند و روستای صیدان در حومه شهر آستانه روزگاری محل زندگی گروه کثیری از ارامنه بود. با گذشت زمان، ارامنه این مناطق به کشورهای مختلف و شهرهای بزرگ ایران کوچ کردند. در حال حاضر تنها دو هموطن ارمنی در محله های کلاوه و عباس آباد زندگی میکنند. روستای صیدان نیز سالهاست  خالی از سکنه است.

محله کلاوه که حدود 100 سال پیش بطور کامل ارمنی نشین بوده است با توسعه شهرستان شازند به این شهر الحاق شده است. حالا دیگر چهره شهری بخود گرفته است و در کلاوه کوچه ای  وجود دارد که به نام شهید«یوریک سرداریان» مزین شده است.

 

 


این شهید عزیز فرزند الکساندرسرداریان 88 ساله است که اکنون به علت فوت همسرش  در کنار پاره ای از فرزندانش روزگار را سپری میکند.

وارطان سرداریان 60 ساله برادر شهید والامقام یوریک است. او می گوید: برادرم یورک در سال 1365 در جبهه حاج عمران به شهادت رسید و هم اکنون در قبرستان ویژه ارامنه در جاده خاوران تهران مدفون است.

او درباره قدمت کلیسای کلاوه گفت: این کلیسا 350 سال قدمت دارد و محله کلاوه 48 جفت زمین زراعی داشته است و تا 65 سال پیش هم ساکنان این محله ارمنی بودند که به تدریج به تهران و کشور ارمنستان مهاجرت کردند.

وی درباره انگیزه ماندن پدرش در کلاوه به عنوان آخرین بازمانده ارامنه شازند گفت: پدرم بازنشسته کارخانه قند شازند است و به باغداری مشغول است و تا دو سال پیش که مادرم در قید حیات بود دو تایی در اینجا زندگی میکردند ولی بعد از فوت مادرم او به علت علاقه زیاد به زادگاهش کلاوه سالی چند ماه در این روستا زندگی میکند.

 

 کتاب «گل مریم» به بررسی نقش ارامنه ایران در حماسه هشت سال دفاع مقدس پرداخته است و مطلبی هم در باره این شهید گرانقدر دارد.

دکتر آرمان بوداغیانس مؤلف کتاب، در مقدمه این کتاب آورده است:«« در بین جامعه اقلیت های مذهبی ایران ، مسیحیان ارمنی، حرف اول را می‌زدند. حضور ایرانیان ارمنی در دوران انقلاب اسلامی و سپس جنگ تحمیلی، به نوعی حیرت کشورهای جهانی را برانگیخته بود. مگر نه این که جنگ تحمیلی، جنگ اسلام علیه کفر بود، پس شور مسیحیان و روحیه دفاعی آنان از کجا سرچشمه گرفته بود؟

بی‌تردید شخصیت والای حضرت امام خمینی(ره) به عنوان رهبر سیاسی ایرانیان غیر مسلمان، تأثیر غیر قابل توصیفی بر قلب و مغز همه گذارده بود؛ به گونه‌ای که مسیحیان ایران و در این میان ارامنه، عزم خود را برای دفاع از ایران جزم نموده و با مسلمانان همراه شدند.


در این کتاب همچنین می‌خوانیم: شهید «یوریک سرداریان» متولد روستای کالاوا ـ کلاوه شازند، سرباز لشکر 64 ارومیه بود که در تاریخ 9/ 6/ 1365 در سن 22 سالگی در منطقه حاج عمران به شهادت رسید.


روز عاشورا بود که پیکر خونین او را پس از انجام مراسم ویژه مذهبی در کلیسای «تارگمانچاتس» مقدس، با حضور جمعیت بسیاری از ارامنه تهران، نمایندگان مجلس و نهادهای لشکری و کشوری در گورستان ارامنه تهران به خاک سپردند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور پدرانه خود در جمع اعضای خانواده شهید یوریک سرداریان، ضمن دلجویی از والدین این شهید عزیز، آنان را مورد تفقد خاص خود قرار دارند.»» (پایان نقل قول از کتاب).

منبع: وبلاگ نامه شازند

انتهای پیام/ح

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir