افت تحصیلی دانش آموزان شازند؛ خطری جدی برای آینده

نمایش خبر : 640 | تاریخ انتشار : 1395/04/13 07:14

به گزارش پایگاه خبری شازند ما، افت تحصیلی دانش آموزان شاید یکی از مسائلی است که کمتر به چشم می‌آید و اکثریت مردم با نگاه یک مشکل درون مدرسه ای به آن می‌نگرند و حال آنکه این معضل در آینده‌ای نه چندان دور خیلی اثر گذار خواهد بود.

یکی از مهم ترین خروجی هایی که می‌توان با آن درباره وضعیت تحصیلی دانش آموزان قضاوت کرد، بحث قبولی های هر ساله دانش آموزان شازندی در دانشگاه های کشور است. در سال های گذشته متأسفانه بیشتر شاهد ورود اغلب این عزیزان به دانشگاه های کم کیفیت بودیم و موارد معدود و انگشت شماری بودند که رتبه های خوب می‌آوردند و به دانشگاه های تراز اول راه پیدا می‌کردند.

اما مشکل کجاست؟ چرا باید جای خالی بچه های شازند را هر ساله در بهترین دانشگاه های کشور بیش از گذشته حس کنیم؟ در آینده چه کسانی قرار است سکّان این شهر را به دست گیرند؟ چه کسانی قرار است کارشناسان و مدیران آتی صنایع بزرگ شهرستان باشند؟ آیا باز هم باید به دلیل کمبود و یا حتی نبودِ نیروی متخصص بومی، پذیرای نیروهای متخصص از خارج از شهرستان باشیم؟

مهمترین مسئله در قضیه افت تحصیلی را می‌توان به عدم دغدغه مندی دانش آموزان نسبت به آینده کاری خود دانست. متأسفانه محیط مدارس شازند و بخصوص دبیرستان های آن محیطی رقابتی و درسی نیست! بیشتر افراد در پی دریافت مدرک دیپلم و به هر نحوی قبول شدن در دانشگاه و هر دانشگاهی که شد بروند(!) در دبیرستان ها روزگار می‌گذرانند و اهداف بلند مدتی نیز برای خود تعریف نکرده‌اند.

 

 


نگارنده این مقاله تجربه حضور در دبیرستان نمونه اراک را داشته است، دبیرستان نمونه، نه با دانش آموز کنکوری کار می‌کند و نه اینکه بخواهد کلاس های فوق العاده آنچنانی داشته باشد؛ تنها شاخصه مهم این دبیرستان ها جو رقابتی دانش آموزان در کسب بهترین صندلی های دانشگاه های تراز اول کشور است. خوشبختانه با تأسیس مدارس نمونه و تیزهوشان نوید پیشرفت سطح علمی شهرستان می‌رود ولی این مهم بدون همت دانش آموزان و تلاش مضاعف دبیران و مدیران میسر نخواهد بود!

اما وظیفه ما در این زمینه چیست؟ وظیفه ما تلاش برای ایجاد انگیزه در بین دانش آموزان است، از والدین و مدیران و معلمان عزیز گرفته تا مسئولین شهرستان همگی وظیفه داریم تا به بچه ها انگیزه بدهیم. که اگر هدف شان درس خواندن است آن را به نحو احسن انجام دهند و در این راه سستی نکنند.

شاید یک پیشنهاد کوتاه مدت به مسئولان شهرستان اختصاص یک جایزه ویژه به رتبه های خوب شهرستان باشد. همینطور تجلیل و تقدیر از رتبه های برتر در بین دانش آموزان و اولیای آن‌ها در مدرسه و دعوت از آنان در طول سال تحصیلی جهت مشاوره به دانش آموزان کنکوری نیز مؤثر خواهد بود.

پیشنهاد بلند مدت نیز ایجاد انجمن های علمی متشکل از دانشجویان امروز و کسانی که تازه کنکور داده اند و رتبه های خوب آورده اند تا آنها یکدیگر را بشناسند و برای پیشرفت سطح علمی دبیرستان ها دست بکار شوند. شناخت نخبگان از یکدیگر می‌تواند نقطه آغازین یک جو پویا در کالبد شهرستان باشد، البته به دور از هر گونه سیاست زدگی و مسائل حاشیه ای که همگی از آن مطلع هستیم.

متأسفانه خیلی در شهرستان شازند جا نیفتاده است ولی در شهرهای دیگر و خصوصاً شهرهای بزرگ، رتبه های برتر کنکور بهترین مشاوران درسی برای دانش آموزان هستند همچنین برگزارکننده های کلاس های کنکوری نیز آنها هستند، چرا که با بروز ترین شیوه های تست زنی آشنایی دارند.

امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور با تلاش برای به ثمر رسیدن دانش آموزان شهرستان مان بهترین مدیران و کارشناسان و مسئولین را در رده های شهرستانی، استانی و حتی ملی را از شازند شاهد باشیم.

 

منبع: نشریه حرف دل

انتهای پیام/ن

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir