ره آورد سفر هیئت دولت به استان مرکزی برای شازند چه بود؟

نمایش خبر : 734 | تاریخ انتشار : 1395/08/10 11:07

به گزارش پایگاه خبری شازند ما، هفته گذشته در چنین روزهایی در صدا و سیما و دیگر رسانه ها شاهد تبلیغات و نماهنگ ها و زیرنویس های ممتدی درباره دستاوردهای دولت یازدهم و اخبار افتتاحیه ها برای حضور ریاست جمهوری در سفر استانی به استانمان بودیم. دستاوردهایی از قبیل دو بانده شدن جاده اراک – خمین و معدود افتتاحیه های دیگر! اما پس از یک هفته بر آن شدیم تا ره آورد ها، برخوردها و دیگر موارد این سفر را بررسی کنیم.

 

اولین نکته درباره این سفر که بسیار قابل تأمل است این است که چرا با وجود اینکه دو بحث بیکاری و آلودگی هوا در شهرستان شازند نسبت به دیگر مسائل بسیار مشهود است ولی شخص ریاست محترم جمهور و مسئولین این حوزه از سفر به شهرستان شازند امتناع کردند و مشاور رئیس جمهور در امور اقلیت های مذهبی (!) به شهر ما سفر کرد. به قول یکی از افراد نکته سنج، انگار به خاطر سبقه شهرمان بوده که در گذشته های دور عده ای از مکتب مسیحیت و ارامنه در شهر شازند زندگی می‌کردند!

 

حدود یک ماه پیش بود که مطلع شدیم ریاست جمهوری قصد حضور در اراک و خمین و همینطور عدم حضور در شازند را دارد! با شنیدن این خبر منتظر بودیم تا مسئولینی که پیش از این در سخنرانی ها و ایرادات خودشان، فریاد از سکوت مسئولین سابق می‌زدند، دست بکار شوند و با پیگیری های مجدانه حضور آقای رئیس جمهور و یا خانم ابتکار رئیس سازمان محیط زیست و یا وزیر نفت جناب زنگنه را در شازند قطعی کنند! ولی اقدام خاصی در این زمینه مشاهده نشد، به جز درد و دلی با مردم که آن هم دردی را از مردم دوا نکرد!

 

 

 

از طرفی برخی مسئولین در سطح استان اذعان داشتند که بیشتر این ۹۳۰ میلیارد تومان اعتباری که برای استان در این سفر استانی به تصویب رسید، قبلاً در ردیف بودجه کشور در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده بود! همچنین درصد بالایی از این بودجه به شهرستان خمین اختصاص پیدا کرد که از بسیاری از منظرها خصوصاً اقتصادی از شازند وضع بهتری دارد!

 

حجت الاسلام یونسی مشاور رئیس جمهور در امور اقلیت های مذهبی (!) با حضور در شهرستان شازند به این امر اشاره کرد که تا قبل از آنکه مسئله بیکاری به مسئله ای امنیتی تبدیل شود باید کاری کرد.

 

این سخن مثل این می‌ماند که مردم باید کاری کنند و آستین بالا بزنند و اشتغالی ایجاد کنند. البته نقش مردم در اشتغالزایی به جای خود ولی آیا مسئولین نباید دست بکار شوند؟ وی علاوه بر این به بازگشایی کارخانه قند شازند تأکید کرد، کارخانه ای که درست است خاطره ای شیرین در جان و دل مردم شازند دارد و این پایگاه خبری نیز با یادداشتی با عنوان «صدای بوقی که خاموش و قندی که تلخ شد» به مطالبه گری بازگشایی آن پرداخت، ولی ما پیشتر وعده بازگشایی این کارخانه را از کسانی شنیده ایم که نیازمند کسب مقبولیت و محبوبیت در شهرمان بوده اند!!! درباره اینکه آیا بازگشایی کارخانه قند از نظر صرفه اقتصادی با توجه به فرسودگی دستگاه ها و از نظر زیست محیطی با توجه به داخل شهر بودن آن، مقرون به صرفه هست یا نه سخن بسیار است و یادداشت دیگری را می‌طلبد.

 

از دیگر موارد این سفر اشاره مسئولین شهرستان در دیدار حضوری مسئولین سراسر استان با ریاست جمهوری به بحث راه ها و جاده های شهرستان به عنوان اولویت اول شهرستان بوده که بسیار قابل تأمل است. درست است که حوادث جانسوز این جاده ها بخصوص حادثه اخیر معلمین و فرهنگیان عزیز در جاده شهباز دل بسیاری از مردم را به درد آورده است ولی استفاده ابزاری از عواطف مردمی با وجود بحث های مهم تری از قبیل خروج پتروشیمی شازند از لیست صنایع آلاینده، مشکلات زیست محیطی شازند خصوصاً روستای کزاز و بحث اشتغال جوانان شهرستان که نرخ بالایی در سطح استان دارد، به دور از انصاف بوده و جوسازی در بین مردم است. همینطور در اخبار استان اشاره ای به مطرح شدن بحث بیکاری در شهرستان شازند توسط مسئولین شهرستانی نشد ولی ما امیدوار هستیم که ان شاءالله این مسئولان به بحث اشتغال در شهرستان شازند در حضور رئیس جمهور اشاره کرده باشند.

 

نکته دیگری که واقعاً اشاره به آن خالی از لطف نیست این است که چرا با وجود اینکه استان مرکزی به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته می‌شود ولی این سفر بسیار دیرهنگام و کوتاه بود؟ آیا این نشان دهنده اولویت دوم دولت در دیدگاه های اقتصادی خود، به اقتصاد مقاومتی است و اولویت اول آن بهبود سیاست خارجی است.

 

به هر حال مردم شهرستان شازند بی صبرانه منتظر رؤیت نتایج سفر هیئت دولت به استان مرکزی برای شهرستان ۱۲۰ هزار نفری شازند هستند تا ببینند در خصوص مشکلاتی چون بیکاری جوانان، آلودگی، کمبود آب روستاها، راه های مواصلاتی و... چه تدابیری اندیشیده می شود!!

 

از خوانندگان این یادداشت و خصوصاً مسئولین محترم تقاضا می‌شود تا یادداشت قبلی را با عنوان «شیوه مطالبه گری صحیح؛ گمشده ای در بین مردم و مسئولین شازند» مطالعه فرمایند تا ان شاءالله از کمبودها و کاستی هایی که بسیاری از ما از آن بی‌خبر هستیم مطلع شده و در این راه قصورها را جبران و در مسیر بهبود آن‌ها گام برداریم.

 

یادداشت ارسالی مخاطبین

 

انتهای پیام/ش

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir