واکنش نمایندگان مردم مشهد در مجالس خبرگان و شورای اسلامی نسبت به ماجرای سخنرانی مطهری

نمایش خبر : 301 | تاریخ انتشار : 1395/09/03 08:01

به گزارش مشرق، در پی لغو سخنرانی علی مطهری - نایب رئیس مجلس شورای اسلامی - در مشهد، حاشیه های بسیاری ایجاد شد و عده ای سعی کردند با شانتاژ خبری، همه موضوعات را فراموش کرده و مانند غائله کنسرت، پیراهن عثمانی بسازند و به مجموعه مؤمن و انقلابی کشور بتازند. لذا مرور موضع گیری های نمایندگان مردم مشهد در مجالس خبرگان و جمهوری اسلامی در این باره،  قطعاً خالی از لطف نخواهد بود.

1- آیت الله محمد هادی عبد خدایی نماینده مردم مشهد در مجلس خبرگان
واکنش نمایندگان مردم مشهد در مجالس خبرگان و شورای اسلامی نسبت به ماجرای سخنرانی مطهری

لغو سخنرانی آقای مطهری هیچ ارتباطی به امام‌ جمعه مشهد ندارد. به‌جای ماجراجویی به فکر رکود و بیکاری جوانان باشید

آیت‌الله محمدهادی عبد خدایی اظهار داشت: آیت‌الله علم‌الهدی به‌عنوان امام‌جمعه کلان‌ شهر مذهبی کشور و جهان اسلام و همچنین نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی از جایگاه رفیع و ارزشمندی برخوردار بوده و احترام ایشان بر همگان واجب است.

وی تصریح کرد: آیت‌الله علم‌الهدی خط دهی فضای فرهنگی استان را بر عهده‌ دارند و اگر جایی ببیند مشکلی پیش‌آمده با صلابت و اقتدار ورود پیدا می‌کنند، هرچند که در این موضوع لغو سخنرانی آقای مطهری هیچ نقشی نداشته و نسبت دادن آن به امام‌جمعه مشهد کاری اشتباه بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: مسؤولان کشور به‌جای ماجراجویی بهتر است به فکر مشکل اشتغال جوانان و رکود و سروسامان دادن به این فضای مجازی و شبیخون فرهنگی باشند که ولنگاری فرهنگی را در درون جامعه اسلامی به وجود آورده است. (1)

2- آیت الله حسن عاملی، نماینده منتخب مردم مشهد در مجلس خبرگان
واکنش نمایندگان مردم مشهد در مجالس خبرگان و شورای اسلامی نسبت به ماجرای سخنرانی مطهری

آیت الله حسن عالمی، نماینده خبرگان رهبری از خراسان رضوی در مورد گفته‌های مطهری اظهار داشت: آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد است که تنظیم کننده و ضامن حسن فضای فرهنگی استان نیز می‌باشد.

وی افزود: آیت الله علم الهدی بایستی باشد تا به واسطه اظهارات خود، جامعه را راهنمایی و ارشاد کند تا جامعه از دغدغه و تفرقه در امان بماند.

نماینده خبرگان رهبری از خراسان رضوی گفت: ایشان با توصیه‌های خود تمهیدی می‌اندیشند که اختلافات از میان برود. (2)

3- آیت الله سید احمد حسینی خراسانی، نماینده خبرگان رهبری از خراسان رضوی
واکنش نمایندگان مردم مشهد در مجالس خبرگان و شورای اسلامی نسبت به ماجرای سخنرانی مطهری

تنها نکته‌ای که در مورد اظهارات مطهری نسبت به آیت الله علم الهدی گفته شده باید این جواب را داد که مطهری در حدی نیست که در مورد آیت الله علم الهدی سخن بگوید. (3)

4- حجت‌الاسلام بحرینی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله آملی لاریجانی:
واکنش نمایندگان مردم مشهد در مجالس خبرگان و شورای اسلامی نسبت به ماجرای سخنرانی مطهری

سکوت دستگاه قضایی در برابر اهانت به آیت‌الله علم‌الهدی به‌ هیچ‌وجه قابل‌پذیرش نیست

در این نامه آمده است: اطلاع یافتم سخنرانی آقای علی مطهری در مشهد در تاریخ 30 آبان 95 به دستور دادستان محترم مشهد لغو شده و متعاقب آن، نامه‌ای متضمن اهانت نسبت به نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه محترم مشهد از سوی ایشان انتشار یافته است، به‌عنوان نماینده مردم و بر اساس سوگندی که خورده‌ام، تذکر نکات زیر را به جنابعالی لازم میدانم:

1- فارغ از چرایی تصمیم دادستان محترم، سکوت دستگاه قضایی در برابر اهانت به آیت‌الله علم‌الهدی که علاوه بر دارا بودن افتخار نمایندگی مقام معظم رهبری در استان، نماینده منتخب مردم در مجلس خبرگان نیز هستند، به‌هیچ‌وجه قابل‌پذیرش نیست، ضمن تقبیح و محکوم نمودن این حرمت‌شکنی، تذکر می‌دهم چنانچه اقدام مؤثری در این زمینه صورت نگیرد، چه‌بسا حرمت‌شکنی نسبت به شخصیت‌های انقلابی مورد احترام جامعه به امری عادی و رایج تبدیل شود.

2- برگزارکنندگان جلسه فوق‌الاشاره اظهار داشته‌اند که مجوز شورای تأمین را قبل از برگزاری جلسه دریافت نموده‌اند و همین موضوع، زمینه را برای ایجاد فضای سنگین رسانه‌ای علیه دادستانی مشهد فراهم نموده است، با توجه به این‌که صدور مجوز از سوی شورای تأمین توسط استانداری محترم خراسان رضوی تأییدشده است، ضروری است دستور فرمایید برای تنویر افکار عمومی و جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی، دلایل دادستان محترم بری لغو مصوبه شورای تأمین شهرستان هرچه سریع‌تر توسط مسؤولان محترم دستگاه قضایی به‌صورت روشن و صریح به اطلاع عموم برسد؛ مستند نکردن اقدام دادستانی به مستندات قانونی یا عدم اطلاع‌رسانی دقیق و به‌موقع به افکار عمومی، ضمن ایجاد فضای ابهام‌آمیز، بهانه هجمه بیشتر و اهانت به نهادهای قانونی و لازم الاحترام، علی‌الخصوص نهاد نمایندگی ولی‌فقیه و امامت جمعه را فراهم خواهد نمود. بدیهی است حفظ حریم دستگاه قضا از طریق اطلاع‌رسانی به هنگام درباره دلایل تصمیمات و اقدامات قضائی و حراست از شخصیت‌های انقلابی و سرمایه‌های ارزشمند معنوی کشور از وظائف قطعی جناب‌عالی به‌عنوان رئیس قوه قضائیه است. (4)

 5- جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی
واکنش نمایندگان مردم مشهد در مجالس خبرگان و شورای اسلامی نسبت به ماجرای سخنرانی مطهری

چرا با وجود اهانت مطهری نسبت به ساحت مقدس امام رضا (ع) باید وی در چنین روزی و برای التهاب آفرینی و میتینگ سیاسی به این شهر مقدس بیاید؟

کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص لغو میتینگ سیاسی مطهری گفت: اقداماتی که آقای مطهری در تحریم احساسات دینی و ملی مردم انجام می دهد جای تأمل دارد، در روز اربعین که تمام مردم در حال عزاداری و حرکت به سوی حرم مطهر امام رضا(ع) هستند، فضای فرهنگی کشور انقلابی و مذهبی است در چنین روزی جریان فتنه خراسان که در میان آن ها چند تن از محکومین زندان نفاق هم حضور دارند برنامه ریزی جهت برگزاری یک میتینگ سیاسی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: این فتنه گران با برپایی میتینگ سیاسی قصد ایجاد التهاب در شهر مشهد مقدس و ارتباط دادن به مسائل کل کشور را داشتند که نشأت گرفته از اتاق فکر طراحی برای حاشیه سازی انتخابات آتی است که خودشان در این جلسه تصمیم می گیرند که مردم برای اینکه پاسخی از ما در خصوص ناتوانی حل مشکلات اقتصادی نخواهند باید به مسائل حاشیه ای بپردازیم تا سرپوشی بر مشکلات بگذاریم.

قدوسی گفت: کردانندگان این میتینگ  افراد مشخصی هستند، ابتدا دادستانی با آنان تماس می گیرد که این جلسه با حاشیه هایی همراه می شود و به آقای مطهری هم اطلاع می دهند که حرمت شما در این جلسه حفظ نمی شود و می خواهند که ضمانت کنند که این جلسه حاشیه ای را در پی نخواهد داشت که با مخالفت آنها روبرو می شود.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی برای پیش گیری از فتنه 88 در عزای حسینی، دادستانی برای پیش گیری از جرم ورود پیدا می کند و سالن رازی را برای پیش گیری از جرم پلمپ می کند تا جلسه برگزار نشود.

قدوسی گفت: این افراد به دلیل پلمپ سالن رازی به جایی دیگر نقل مکان می کنند، در آنجا حالت پیاده روی و میتینگ برگزار می کنند و در سر درب این سالن عکس یکی از سران فتنه را بزرگ نصب می کنند که نصب این عکس ها یک جرم آشکار است و باز برای جلوگیری از اغتشاش دادستانی دستور پلمپ آنجا را هم صادر می کند.

وی ادامه داد: این افراد مجدد برای تجمع به یک مکان دیگر که برای نهار پیش بینی پذیرایی از 800 نفر را تدارک دیده بودند انتقال پیدا می کنند، از هر شهرستانی چند نفر را به مشهد آوردند تا یک کار سازمان دهی شده در روز اربعین برای ایجاد یک التهابی و حاشیه سازی ایجاد کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: یکی از وظایف دادستانی پیش گیری از جرم است، اگر این کار را دادستانی نمی کرد و حوادثی مانند فتنه 88 اتفاق می افتاد اولین جایی که مقصر شناخته می شد دستگاه قضایی بود و مؤمنین از دستگاه قضایی سوال می کردند که چرا کاری نکردید؟

وی ادامه داد: از دستگاه قضایی به خاطره اقدام قانونی و به موقع سپاس گزاریم، روش آقای مطهری همین است که برخورد با خود را برخورد با کل نظام مطرح می کند، در حالی که در این دولت در خصوص خود بنده و امثال بنده به مکررات سخنرانی های ما را در دانشگاه های سطح کشور لغو کردند.

قدوسی گفت: در چند وقت اخیر برای سخنرانی به شهری رفته بودم که متوجه شدم برای لغو سخنرانی بنده شورای تأمین آن شهر تشکیل جلسه برای ممانعت از سخنرانی بنده داده است، دستور دولت ممانعت از سخنرانی بنده و امثال بنده است تا مانع روشنگری ما شوند.

وی افزود: آقای مطهری که همه امکانات برای وی آن هم در روز اربعین فراهم است و با آن مواضعی که وی با حریم اولیاء خدا و امام رضا (ع) اهانت کرده است باید در چنین روزی و برای التهاب آفرینی به این شهر مقدس بیاید؟ دستگاه قضائی ممانعت کند و مطهری هم نامه بنویسد به رئیس جمهور و حاشیه سازی ایجاد کند که خود نشان از این دارد که آقای مطهری ابزار دست فتنه وفتنه گران شده است. (5)

6- رضا شیران خراسانی، نماینده مردم مشهد وکلات
واکنش نمایندگان مردم مشهد در مجالس خبرگان و شورای اسلامی نسبت به ماجرای سخنرانی مطهری

شیران خراسانی با صدور نامه‌ای خواستار عذرخواهی مطهری از آیت الله علم الهدی شد

در این نامه آمده است که: «قانون ما که برگرفته از شرع اسلام است، اجازه نمی‌دهد بدون مستندات، ادله متقن، رفتار، گفتار و یا فعل و ترک فعلی را به دیگران نسبت دهیم. علاوه بر آن احترام و تعظیم بزرگان از آداب و سنن دینی و ملی ماست و شما که از خانواده معظم روحانیت هستید خود باید پرچم دار صیانت از این شان و منزلت باشید، لذا برشماست با عذر خواهی از سید بزرگوار حضرت آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد نسبت به حداقل جبران مطالب مندرج در مرقومه‌تان اقدام فرمایید». (6)

7- حجت الاسلام پژمان فر، نماینده مردم مشهد و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی
واکنش نمایندگان مردم مشهد در مجالس خبرگان و شورای اسلامی نسبت به ماجرای سخنرانی مطهری

دستگاه قضا باید آقای مطهری را بابت تهمتی که به امام جمعه مشهد زده و او را مسبب لغو نشست روز اربعین خوانده است احضار و از ایشان مطالبه سند کند.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و نماینده مردم مشهد در توضیحاتی درباره اتفاقات اخیر شهر مشهد و لغو سخنرانی علی مطهری نایب‌ رئیس دوم مجلس شورای اسلامی گفت: اگر جلسه سخنرانی آقای مطهری، همان‌طور که در بیانیه‌ها اعلام شده جلسه‌ای مذهبی و عزاداری بوده است، اساساً نیازی به اخذ مجوز نداشته است، از این رو مشخص است که جلسه مذکور مجلس عزاداری نبوده و برخلاف اعلام معاونت سیاسی امنیتی استانداری نشستی سیاسی بوده است.

وی با اشاره به اینکه در شهر مشهد و در ایام مذهبی و عزاداری تجمعات مختلفی در تکایا و حسینیه‌ها برگزار شده و غالبا نیز سخنران دارند، اظهار داشت: اینکه از ابتدا جلسه‌ای بخواهد با مجوز برگزار شود و چهره‌هایی خاص نیز در آن حضور یابند ثابت می‌کند که جلسه ماهیت و کارکردی سیاسی داشته نه مذهبی و سوگواری.

پژمانفر گفت: با توجه به اینکه این نشست سیاسی قرار بود در دانشگاه تربیت معلم و سپس دانشگاه علوم پزشکی که هر دو دولتی هستند برگزار شود و چون برگزاری میتینگ‌های سیاسی در اماکن دولتی ممنوع است و از طرفی سوابق برگزاری چنین نشست‌هایی نشان داده که به بهانه این گونه جلسات، هنجارشکنی‌های فراوانی صورت می گرفته، لذا دستگاه قضا می‌بایست نسبت به صحیح برگزار شدن جلسه و رعایت هنجارها و نیز موازین جمهوری اسلامی اطمینان حاصل می‌کرد و بعد از آن می‌توانستند دستگاه‌های متولی مجوز صادر کنند.

برگزارکنندگان جلسه درباره رعایت قانون تعهد ندادند

وی ادامه داد: با توجه به اخبار نگران‌کننده‌ای که راجع به این نشست از پیش شنیده شده بود، مسئولان قضایی از متولیان برگزاری نشست درخواست کردند که نسبت به رعایت قانون و مواردی که ذکر شد، تعهد دهند که این جلسه با آرامش برگزار می‌شود، اما متأسفانه بانیان جلسه از این کار خودداری کردند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نگرانی‌های مربوط به این نشست و اعلام تعطیلی صورت گرفته به نایب‌‌رئیس مجلس در یک روز قبل از برنامه در حالی که ایشان هنوز در تهران بودند، گفت: دادستانی به برگزارکنندگان نشست اعلام کرده بود که جهت تامین ملزومات قانونی برپایی آن محتوا و زمان برنامه را تغییر دهند، اما متأسفانه با اصرار بر اینکه این جلسه می‌بایست در همان زمان برگزار شود مواجه شدند که خود این امر موجب نگرانی بیشتر شد.

* نشست سیاسی، چرا روز اربعین ؟

وی سناریوی متولیان برگزاری نشست روز اربعین شهر مشهد را نوعی فرار به جلو توصیف کرد و با تاکید براینکه آنها از ابتدا پیش‌بینی لغو نشست را کرده بودند، خاطرنشان کرد: در روز اربعین که در شهر مشهد دسته‌های عزاداری به حرکت درآمده و مردم، سوگوار عزای اهل بیت‌(ع) هستند، چرا باید چنین نشست سیاسی‌ برنامه‌ریزی شود؟

پژمانفر با ذکر این نکته که تشکلی قانونی و مجوزدار به نام «شورای اصلاح‌طلبان» وجود ندارد، گفت: دادستانی با توجه به شرایط پیش‌آمده و تعهد ندادن بانیان نشست و نیز اطلاعات واصله مبنی بر تلاش‌های جریانات افراطی جهت رفتارهای ساختارشکنانه و نیز نگرانی نسبت به تامین امنیت شخص نایب‌رئیس مجلس دستور به برگزار نشدن نشست داد؛ حال در نظر بگیرید اگر جلسه برگزار می‌شد و مشکل امنیتی روی می‌داد چه جنجالی کشور را در بر می‌گرفت.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این امر، یک موضوع کاملاً طبیعی بوده و تعجب از غوغاسالاران است که چگونه در مقابل ده‌ها برنامه که تعطیل شده و هیچ‌گونه شائبه امنیتی نداشته، سکوت کرده اما در مقابل این مسئله که توطئه از پیش طراحی شده‌ای بوده این مقدار هیاهو می‌کنند.

وی با بالا شمردن احتمال از پیش طراحی شدن این روند توسط خود متولیان نشست روز اربعین شهر مشهد، در ادامه تصریح کرد: معاون سیاسی استانداری دو ماه بیشتر نیست که مسئولیت گرفته است و با وجود مسائل متعدد این شهر که روی زمین مانده، کار را رها کرده و به فعالیت‌های سیاسی پرداخته است که متأسفانه این موضوع مشکلات زیادی را بر استان تحمیل کرده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در تماس‌هایی که با استاندار گرفته شده ایشان هم از رفتارهای نادرست صورت گرفته اظهار نارضایتی کرده و اعلام کرده است که این رفتارها با هماهنگی وی صورت نمی‌گیرد، گفت: متاسفانه در اطلاعیه‌ای که نایب‌رئیس مجلس در این باره صادر کردند به دروغ گفتند که لغو برگزاری این نشست با هماهنگی علما و امام جمعه صورت گرفته است و واژه «داعش‌گونه» را برای علمای شهر مشهد به کار بردند.

علی مطهری بابت تهمتش به امام جمعه مشهد احضار شود

وی این عبارت را توهین به علمای مشهد خواند و با اشاره به اعتراض شدید علما به این توهین اظهار داشت: دستگاه قضا باید آقای مطهری را بابت تهمتی که به علمای شهر مشهد زده و آنان را مسبب لغو نشست روز اربعین خوانده است، احضار کند و از ایشان مطالبه سند شود.

* پرونده «پدیده شاندیز»؛ چند سال/ تشکیل کمیته دروغ علی مطهری؛ سه ساعت

پژمانفر با ابراز شگفتی از وزارت کشور که در قبال یک بهتان و دروغ در عرض کمتر از سه ساعت بیانیه صادر کرده و دستور پیگیری از طریق تشکیل کمیته می‌دهد، گفت: این در حالی است که موضوعات بسیار مهم‌تری همچون «پدیده شاندیز» ماه‌ها و سال‌هاست معطل مانده و اهتمامی به حل آن وجود ندارد.

وی ضمن تقدیر از رفتار عاقلانه دستگاه قضا، جهت برخورد با عوامل تشویش اذهان عمومی و حرکت‌های وحدت‌شکنانه و خارج از قانون در بخش دیگری از این گفت‌‌وگو بیان داشت: در این ماجرا یک سوءاستفاده سیاسی نیز صورت گرفت؛ در حالی که از قبل عنوان شده بود که فرماندار مشهد فردا (سه‌شنبه) جابه‌جا خواهد شد ناگهان امروز شایعه درست می‌کنند که وی به واسطه لغو نشست سیاسی روز اربعین مشهد برکنار شده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی صرفاً سیاسی‌کاری کرده و به مسائل امنیتی و اجتماعی استان توجهی ندارد و در حالی که در آستانه سال 2017 میلادی که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام خواهد بود، هیچ اقدامی در حوزه مسئولیت خود در این زمینه نکرده است؛ به‌عنوان نمونه نمایشگاه کتابی که هر ساله در این شهر برگزار می‌شود با بی‌کفایتی صورت گرفته این نمایشگاه به تعطیلی کشیده شد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از وزارت کشور می‌خواهیم که به معاونت سیاسی استانداری خراسان رضوی یادآوری کند که معاون سیاسی احزاب اصلاح‌‌طلب نیست، و می‌بایست وقتی را برای پیگیری مباحث فرهنگی، اجتماعی و امنیتی استان نیز بگذارند. (7)
(1) فارس

(2) مشهد پیام

(3) مشهد پیام

(4) فارس

(5) راه دانا

(6) مشهد پیام

(7) فارس

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir