588 هکتار از اراضی شازند طعمه حریق شد

نمایش خبر : 548 | تاریخ انتشار : 1395/09/25 09:14

به گزارش پایگاه خبری شازند ما، سالانه چندین هکتار از اراضی طبیعی شهرستان شازند در فصول تابستان و پاییز طعمه حریق می‌شود که بیشترین علل آن سهل‌انگاری افرادی بوده  که در این مناطق برای تفریح یا به صورت گذرا، حضور پیدا کرده و خسارت‌های سنگینی را برجای می‌گذارند.

بخش زیادی از مراتع این شهرستان نیز به دلیل خشکسالی در موقع وقوع آتش سوزی خسارت می‌بیند و در این بین زندگی بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری پایان می‌یابد، این در حالی است که  ممکن است احیا و رشد دوباره برخی گیاهان چندین سال طول کشیده  و یا شاید قابل ترمیم نباشند.

محسن محمدی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شازند در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری شازند ما گفت: میزان آتش سوزی رخ داده در سطح مراتع شهرستان شازند در سال 95 به تعداد 60 مورد و مساحت 588 هکتار بوده است.

 

 


وی با بیان اینکه با توجه به بارشهای خوب سال گذشته و بهتر شدن پوشش گیاهی امسال، سطح حریق بیشتر بود افزود: از میزان آتش سوزی رخ داده، بیش از 50 درصد در ایام تعطیل یا روزهای منتهی به تعطیلات رخ داده است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شازند  تصریح کرد: سال گذشته میزان حریق در مراتع شهرستان شازند 380 هکتار بوده است که نشان دهنده افزایش بیش از 50 درصدی میزان حریق ها نسبت به سال گذشته است.
 
محمدی تصریح کرد: متاسفانه بیشتر آتش سوزی ها در ایام تعطیلات و اواخر هفته رخ داده که گردشگران و مسافران اقدام به برپایی آتش کرده اما بر اثر سهل انگاری و عدم خاموش کردن اتش، حریق به سطح مراتع کشیده می شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از علل وقوع آتش سوزی ها راهم میتوان آتش زدن کاه و باقی مانده محصولات در زمین زراعی دانست که کشاورزان اراضی زراعی خود رو پس از برداشت گندم یا جو، اتش زده و با وزش باد به سطح مراتع کشیده می شود.

این مسئول با بیان اینکه در این آتش سوزی‌ها گونه‌های جانوری و گیاهی زیادی از بین می‌رود و به مدت طولانی برای ترمیم این مناطق نیاز است خاطر نشان کرد: منابع طبیعی جزئی از میراث ملی کشور است و همه وظیفه دارند در حفظ و حمایت از آن کوشا باشند.

انتهای پیام/ن

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir