نبض هوای شازند کُند شد/هوای سمّی شازند، به لطف صنایع این شهرستان

نمایش خبر : 1036 | تاریخ انتشار : 1395/12/02 08:00
به گزارش پایگاه خبری شازند ما، بارش رحمت الهی در روزهای گذشته در سطح استان مرکزی و شهرستان شازند برق شادی وشعف را در چشمان مردم این شهرستان به وجود آورد و علی رغم وجود برخی کمبودها و کاستی ها در حوزه رسیدگی به وضعیت جاده ها و معابر شهری و روستایی اما به هر ترتیب باعث خوشحالیمردم به ویژه کشاورزان منطقه شد.

پس از اتمام بارش ها بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، سرمای شدیدی در نقاط مختلف استان مرکزی و به ویژه شهرستان شازند حکم فرما شد.

به طوری که در 24 ساعت گذشته، شهرستان شازند با دارا بودن دمای 18 درجه زیر صفر، سردترین شهرستان استان مرکزی بود که به گزارش برخی منابع هواشناسی این سرمای هوا تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت.
 

 


از آنجایی که سه غول صنعت کشور یعنی، پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه حرارتی در این شهرستان مشغول به فعالیت هستند، به تبع سرد شدن هوا، بروز پدیده وارودگی دما در این شهرستان امری غیرقابل انکار است.

وارونگی دما (اینورژن) قوز بالاقوزی است بر معضل آلودگی هوای شازند که احتمال وقوع این پدیده با سردتر شدن هوا، بیشتر می‌شود و مردم شازند شب گذشته و امروز، تحفه صنایع را استشمام کردند.

به دنبال حاکمیت سرمای شدید در شهرستان شازند از روز گذشته، بروز پدیده وارونگی دما با استشمام بوی نا مطبوع آلودگی صنایع در سطح شهرستان رنگ واقعیت به خود گرفته و هوای شازند را سمّی کرد.

لزوم نصب تابلوی هوشمند اعلام وضعیت آلودگی هوا در شازند

شازند، به دلیل وجود  این صنایع همواره از معضل آلودگی هوا رنج می برد و اکنون با بروز وارونگی دما، این معضل دو چندان شده و با اینکه هیچ خبری از اعلام هشدار در خصوص وضعیت آلودگی هوا در این شهرستان نیست اما مشاهدات خبرنگار ما و تماسهای مردمی گویای شدت حجم آلایندگی در منطقه است.

موضوعی که در این خصوص، خلأ آن احساس می شود، نبود تابلوی هوشمند اعلام وضعیت آلودگی هوا در سطح شهر شازند است؛ چرا که به دلیل آلاینده بودن صنایع، وجود چنین سیستمی در شهرستان جزو ملزومات است تا مردم بتوانند ازطریق آن از وضعیت سالم، ناسالم و یا هشدار بودن هوا مطلع شوند.
 

 


بنابراین  می طلبد که مسئولان شهرستان در خصوص خرید و نصب تابلوی اعلام وضعیت آلودگی هوا در شازند اقدام کنند تا مردم منطقه به ویژه در چنین شرایط اضطراری از وضعیت هوای پیرامون خود مطلع شده و تصمیمات مطلوب را اتخاذ کنند.

وارونگی دما به خودی خود یک پدیده کاملا طبیعی است و هیچ خطری را متوجه انسان و جانداران نمی‌کند، اما امروزه و به خصوص در شهرهای صنعتی همچون شازند، رخ دادن آن موجب تراکم و افزایش آلودگی هوا و اخلال در زندگی عادی مردم می‌شود.

انتهای پیام/ن

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir