ناسازگاری رکود با بازار/نبض بازار کندتر از همیشه می‌زند!

نمایش خبر : 640 | تاریخ انتشار : 1395/12/22 08:00
به گزارش پایگاه خبری شازند ما، کم کم صدای پای بهار از راه می‌رسد؛ چند روز دیگر بیشتر به آغاز سال جدید نمانده است. به مانند هر ساله بازار شلوغ و ترافیک خیابان‌ها را قفل کرده است.
 
 

بیشتر مردم شهر و روستا در این ایام راهی بازار می‌شدند تا بتوانند با قیمت پائین‌تری از مراکز تجاری مایحتاج خود را برای سال نو تهیه کنند. برای خرید عید روانه بازر شدیم ولی امسال از شلوغه هر ساله خبری نبود و آنچه که بیشتر خودنمایی می کرد حضور دست‌فروشانی بود که بساط خود را در بازار پهن کرده بودند که به نظرم آمد امسال عده بیشتری را می‌بینم.

 

 

پلاستیک‌ها و پاکت‌های خرید مردم حکایت از عدم توان و بضاعتشان می‌دهد و تولیدکنندگان و فروشندگان معتقد هستند که کاهش توان خرید مردم موجب شده تقاضا در بازار تا حد چشمگیری کاهش یابد.

 

 

کاهش قدرت خرید مردم باعث می شود درآمد خانوارها صرف تهیه مایحتاج ضروری شود و گویا مازاد چندانی نیز برای درآمد خانوارها در این ایام وجود ندارد تا بخواهند سفره شب عید خود را با آن، تزئین بیارایند.


 

 

وضعیت اقتصادی صنوف را هم دچار رکود کرد

 

 

اردشیر نصراللهی رئیس اتاق اصناف شهرستان شازند در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری شازند ما، درخصوص طرح نظارتی بر بازار عید گفت: این طرح از اول اسفند ۹۵ تا ۱۵ فروردین ۹۶ در سطح شهرستان با حضور تیم‌های بازرسی و نظارت متشکل از شبکه بهداشت و درمان، اصناف، تعزیرات و اداره صنعت و معدن انجام می‌شود.

 

 

رئیس اتاق اصناف شهرستان شازند تصریح کرد: بازرسان با مراجعه به تمام واحدهای صنفی به خصوص پوشاک، کیف و کفش، آجیل و خشکبار، قنادی‌ها، میوه و تره‌بار و... بر نحوه خدمات آنها نظارت می کنند.

 

 

نصراللهی با بیان اینکه کشیک های صنفی، تعمیرات و خدمات‌رسان در ایام نوروز در خدمت مردم هستند، یادآور شد: همشهریان می‌توانند در صورت داشتن شکایات، با شماره ۱۲۴ یا ۰۸۶۳۸۲۰ تماس برقرا کرده و شکایت خود را به ثبت برسانند تا رسیدگی شود.

 

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: به دلیل تورم و مشکلات معیشتی مردم در سال ۹۵ متاسفانه شاهد رکود در بیشتر صنوف بودیم.

 

 

کاهش قدرت خرید مردم

 

 

صالحی یکی از کسبه شازند به خبرنگار شازند ما، با اشاره به وضع رونق کسب و کار امسال بازار گفت: بازار، شلوغی همیشگی خود را ندارد و ما هر روز چشم انتظار رونق این بازار بی رونق هستیم.  قدرت خرید مردم نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و شاید از هر  ۱۰ مشتری که به مغازه وارد می شود تنها دو یا سه نفر خریدار باشند.

 

 

این فروشنده درخصوص قیمت‌ها افزود: قیمت‌ها هم نسبت به یک ماه اخیر تفاوتی زیادی نکرده و البته اصلاً هم تمایلی به افزایش قیمت‌ کالا نداریم، چون مردم قدرت خریدشان کاهش یافته ترجیح کسبه این است که فروش بیشتر با قیمت کمتر داشته باشند.

 

 

معیشت مردم با آمار و شعار حل شدنی نیست

 

 

یکی دیگر از بازاریان شازند گفت: تا دیروز وضعیت بد بازار و مشکلات مالی مردم را ناشی از تحریم ها می‌دانستند اما الان که به گفته خود مسئولین که برجام را حلال مشکلات می دانستند چرا همچنان شاهد رکود و وضعیت اسفبار بازار هستیم.

 

 

یکی دیگر از مغازه‌داران شهرستان شازند به خبرنگار ما گفت: اقتصاد مردم با آمار و شعار الکی درست نمی شود ما هرچه قدر بگوییم تورم کاهش یافته اما جیب مردم خالی از پول باشد چه فایده؟! این وضعیت بازار است که می بینید خودش همه چیز را حکایت می کند.

 

 

یکی دیگر از فروشندگان پوشاک در شهر شازند هم با اذعان به کسادی بازار گفت: خلوت بودن بازار در اسفند امسال مشهود است. فروش خوبی تاکنون نداشتیم. فروشندگان و کسبه همیشه روزهای پایانی سال امید به رونق فروش و سود دارند که گویا امسال با کاهش قدرت خرید مردم قابل انجام نیست.

 
 

 

وعده های مسئولین در حد شعار باقی مانده است

 

 

قربانی یکی از شهروندان شازندی در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: متاسفانه وضعیت معیشت مردم به گونه ای شده که در بازار تنها تماشاگر اجناس هستند و کمتر کسی مثل سالهای گذشته قدرت خرید دارد.

 

 

یکی دیگر از شهروندان افزود: وعده‌هایی که مسئولین می‌دهند درحد شعار باقی می ماند و متاسفانه همچنان شاهد رکود در بازار و کسب و کار هستیم. این تنها حرف خریداران نیست بلکه فروشنگان نیز به این مطلب اذعان دارند.

 

 

دیگر شهروند شازندی گفت: متاسفانه نظارت‌ها در ایام منتهی به نوروز کمتر می‌شود و از سوی دیگر با کمال تاسف باید عنوان کنم که همه به فکر جیب خود هستند و محصولات مشابه با قیمت‌های متفاوتی از سوی عرضه کنندگان ارائه می‌شود.

 

 

نبض بازار این روزها کندتر از همیشه می‌زند

 

 

رکود هر قدر هم که سرسخت باشد، حتما و حتما شب عید، تکانی به بازار می‌دهد. مسئولین هم که گویا هیچ برنامه‌ای برای رونق بازار ندارند و تاکنون اگر طرح‌هایی هم برای رونق بازار و خروج از رکود بوده، نتوانسته راهکار موثری برای رونق بازار باشد.

 

 

امروز و تنها با احتساب کمتر از دو هفته تا پایان سال جاری و آغاز سال نو، مردم ایران تنها در بازارهای کشور بیننده و ناظر هستند و توان خرید کالا را ندارد و فقط بازار را شلوغ کرده‌اند، در حالیکه جنس های زیادی گوشه مغازه ها خاک می‌خورد و بی‌میلی و ناتوانی مردم نسبت به خرید کالاها در شب عید امسال، نشان از بی اثر بودن وعده و وعیدهای مسئولان و همچنین عملی نشدن آنها در عمق بازار دارد.

 

 

انتهای پیام/ن


دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir