زیر باران موشک؛ صفحه‌ای دردآور از تاریخ دفاع مقدس+تصاویر

نمایش خبر : 683 | تاریخ انتشار : 1395/12/25 10:10
به گزارش پایگاه خبری شازند ما، سال ۱۳۶۶ در هفتمین سال از آغاز جنگ تحمیلی علیه ملت ایران می‌گذشت و بعد از عملیات‌های موفقیت آمیز رزمندگان اسلام، رادیوهای بیگانه تبلیغات گسترده رسانه های خود برای ارعاب مردم و تخلیه شهرها و تضعیف روحیه مقاومت در پشت جبهه را آغاز کرده بودند. استان مرکزی به دلیل استقرار واحدهای صنعتی که هر کدام در بحث پشتیبانی از جبهه‌ها نقش موثری داشتند مرتب توسط جنگنده‌های رژیم بعث عراق موشک‌باران می‌شد و در این میان شهرستان شازند هم یکی از شهرهایی بود که مورد تهدید واقع می‌شد.
 
 

صبح روز ۲۵ بهمن ماه هواپیماهای دشمن بعثی دو نقطه از شهر شازند را بمباران کردند که محله های بمباران شده عبارت بودند از سپاه ناحیه شازند و میدان انقلاب فعلی که این بمباران موجب به شهادت رسیدن و مجروح شدن چندین بی‌گناه شد و ۱۶ نفر از مردم این شهر که میانشان مادر و کودکی شش ماهه نیز به چشم می خورد به شهادت رسیدند.

 

 

عین‌اله کاظمی یکی از شازندی و از شاهدان عینی موشک‌باران‌های این شهرستان است که در روز حادثه در شازند حضور داشت و در همین خصوص به خبرنگار شازند ما گفت: پنج روز به عید مانده بود و مردم در حال و هوای عید و جشن گرفتن سال جدید بودند اما کسی خبر نداشت که عید سال ۶۷ در شازند رنگ سیاه به خود خواهد گرفت.

 

 

 

 

 

وی افزود: در آن زمان ما بسیجی بودیم و همان روز قرار بود با تعدادی از دوستان از طرف سپاه، به مسجد جمکران در قم سفر کنیم که مسئول آماد وقت سپاه شازند به ما گفت بروید و ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه برای حرکت اینجا باشد.

 

 


این شهروند شازندی بیان کرد: در آن سالها، مکان سپاه و بسیج جدا بود و ما در بسیج در حال آماده شدن برای حرکت بودیم که صدای آژیر بلند شد؛ بعد از آن صدای انفجار مهیبی به گوش رسید و همگی روی زمین خوابیدیم و بعد از آرام شدن اوضاع متوجه شدیم که دو نقطه در شازند توسط هواپیماهای بعثی بمباران شده است.

 

 

کاظمی ادامه داد: یکی از محل هایی که بمباران شده بود، میدان انقلاب فعلی است که در آن زمان پُر بود از ساختمان‌های مسکونی و افراد زیادی در این منطقه به شهادت رسیدند. حتی به یاد دارم آن زمان که رژیم بعث عراق در جبهه‌های جنگ در مناطق عملیاتی کاری از پیش نمی‌برد و دست به بمباران شهرها و استان‌ها ما زد، بسیاری از مردم از شهرهای مختلف به شهرهایی که اقوام و آشنایی داشتند مهاجرت می‌کردند تا دست کم از موشک بمباران در امان بمانند به همین خاطر یکی از خانواده‌های اصفهانی هم برای اینکه از بمباران در امان باشند به خانه اقوام خود در شازند آمده بودند که مورد اصابت راکت هواپیما قرار گرفتند.

 

 

وی عنوان کرد: یکی دیگر از نقاط، سپاه ناحیه شازند بود که بمباران شد و تعداد ۵ نفر از پاسداران و سربازان به شهادت رسیده بودند که اسامی آنها عبارت بود از، شهید اسدالله شیخی، شهید مهرعلی باقری، شهید توکل شیری، شهید ایوب خورشیدی و شهید فاضل قاسمی.

 

 


این شهروند شازندی با بیان اینکه تعداد کل شهدای آن روز 16 تن بودند و 4 نفر نیز جانباز شدند تصریح کرد: ما وقتی به محل سپاه رسیدیم نیروهای امدادی در حال آوار برداری بودند و در آن زمان شهید اسدالله شیخی از زیر آوار زنده بیرون امد اما بعد در بیمارستان به دلیل شدت جراحات به شهادت رسید.

کاظمی با اشاره به اینکه در بین شهدا، یک شهید شش ماهه نیز بود، در بیان خاطره ای از شهید فاضل قاسمی از شهدای این بمباران گفت: شهید فاضل قاسمی تک پسر خانواده بود و محل خدمت وی در خط مقدم جبهه بود؛ پدر وی با نامه نگاری های فراوان و رایزنی موفق شد محل خدمت اورا تغییر داده و به شازند منتقل کند تا حادثه ای برای وی اتفاق نیفتد اما 8 ماه پس از منتقل شدن وی به شازند این بمباران اتفاق افتاد و وی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

و در پایان باید گفت، این شهدا مظلومانه رفتند ولی تاریخ همیشه برایشان سر تعظیم فرود خواهد آورد واین برگ نیز سندی شد برای آیندگان.
 

 

 

 

 

انتهای پیام/ن
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir