توقف زندگی در دو روستای پایین‌دست سد کمال صالح/ هزینه تخلیه منازل به صاحبانشان پرداخت شده است+عکس

نمایش خبر : 1321 | تاریخ انتشار : 1396/01/27 15:09
به گزارش پایگاه خبری شازند ما، سد کمال صالح یکی از سدهای ایران است که در ۴۵ کیلومتری جنوب شازند در استان مرکزی و در شهرستان شازند و درست در محل ادغام رودخانه های تیره و رودخانه روستای حسن آباد واقع شده‌است.

 

سد کمال صالح از نوع سنگریزه‌ای است که بر روی رودخانه تیره از سرشاخه‌های دز احداث شده‌است و آب مورد نیاز شهرهای اراک، شازند و صنایع بزرگ منطقه را تأمین می‌کند.

 

 


هنگام احداث سد کمال صالح ۱۱ روستا در پائین دست این سد وجود داشت و برابر مقررات، وزارت نیرو باید نسبت به تملک آنها در راستای اقدامات پیشگیرانه و جلوگیری از بروز خسارات احتمالی ناشی از سرریز سد اقدام می کرد که انجام شده است.

 

 

اما در این بین، اهالی دو روستای دوآب و ملهم در(ملهم درّه) که در پایین دست سد قرار دارند در خصوص تملک اراضی و خانه های خود توسط مراجع ذیربط نارضایتی دارند و خواهان قیمت گذاری روی  اراضی بر اساس قانون هستند.

 

 


یکی از اهالی این روستا به خبرنگار ما گفت: اینجا محل زندگی آباء و اجدادی ماست و ما زمینهای کشاورزی و باغات فراوانی داریم و تنها کاری که هست کشاورزی و دامداری است اما حالا بدون اینکه ما در جریان باشیم آمدند و روی زمینهای ما قیمت گذاری کردند که بسیار قیمت غیرمنصفانه ای است.

وی افزود: الان در حالی که هنوز افرادی در این روستاها زندگی می کنند برق روستاها قطع و جاده عبوری این روستاها نیز مسدود شده و تنها راه عبور و مرور پیمودن راهی کوهستانی و طولانی است؛ اقلام موجود در یخچالها از جمله گوشت، دچار فساد شد و مجبور به دور ریختن آنها شدیم.
 

 


یکی دیگر از اهالی گفت: چند روز پیش باید مادرم را برای انجام آزمایشاتش به بیمارستان می بردم ولی هرچه به نگهبانان جاده که مربوط به سد هستند، التماس کردم که مادرم باید به بیمارستان برسد توجهی نکردند و به الاجبار راهی تپه های اطراف سد شدیم تا به جاده اصلی رسیدیم.

طاهری از دیگر اهالی می گوید: حتی به ما اجازه کشت در زمینهای خود را نمی دهند و امسال بسیاری از زمینهای ما لم یزرع باقی ماند.

وی ادامه داد: اولاً ما قصد فروش اراضی خود را نداریم اما در صورتی که این موضوع قانونی است ما تابع قانونیم و باید قیمت گذاری روی اراضی طبق قانون انجام شود؛ البته این طرح هم استانی است نه ملی و باید در استان درباره آن تصمیم گیری شود.
 
 

 

ظهیری رئیس منابع آب شهرستان شازند در این خصوص به خبرنگار ما گفت: سد کمال صالح از بُعد حساسیت به جهت اینکه آب شرب شهرستان اراک و آب مورد نیاز صنایع مادر در شهرستان شازند را تامین می کند از وضعیت خاصی برخوردار است.


وی افزود: در اواخر دهه 80 تملک اراضی پشت سد بر اساس نظرات کارشناس دادگستری به طور کامل انجام شد و مبالغ به صاحبان اراضی پرداخت شد و 95 درصد از اهالی مبالغ خود را دریافت کرده اند.

 رئیس منابع آب شهرستان شازند تصریح کرد: تعدادی از اهالی ( دو خانوار) که با نظر کارشناسی دادگستری مشکل داشتند حاضر به تخلیه نشدند که مبالغ مورد نظر بر اساس نظر کارشناس دادگستری به حساب اداره ثبت واریز شده است.

ظهیری یادآور شد: به جهت حساسیت منطقه که گفته شد، تردد کشاورزان در آن منطقه صحیح نیست که این موضوع باعث ایجاد مشکل بین حراست سد و کشاورزان شده و عزیزان می توانند این موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند.
 

 


انتهای پیام/ن
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir