دستورالعمل فوری در درمان سوختگی

نمایش خبر : 98 | تاریخ انتشار : 1396/04/15 08:12
نبض ما– حال این روزها که ممکن است کودک شما در چهارشنبه سوری دچار مشکل شود، لازم است، بدانید چه اقدامات حیاتی برای درمان سوختگی کودکتان ، انجام دهید.

دکتر مجید نجفی، متخصص درد و بیهوشی می گوید: سوختگی در اطفال بسته به شدت آن به درجات مختلف تقسیم می شود:

سوختگی درجه ۱: فقط روی خارجی ترین لایه پوست تاثیر می گذارد. پوست کمی قرمز می شودو کمی تورم در آن رخ می دهد و کمی دردناک است. سوختگی درجه ۲: اولین و دومین لایه پوست شامل سوختگی می شود. پوست کودک قرمز روشن شده، تورم دارد و تاول می زند و کودک درد شدیدی را تحمل می کند.سوختگی درجه ۳: همه لایه های پوست را شامل می شود و لایه های زیرین را درگیر می کند. سوختگى درجه ۴: روی پوست زخم تشکیل می شود که مثل زغال سوخته و ممکن است هیچ دردی نداشته باشد، چون اعصابی که به پوست آن ناحیه عصب دهی می کنند از بین رفته اند.

دکتر مجید نجفی در پاسخ به این سوال که، درمان سوختگی در کودکان چگونه است؟ می گوید: برای درمان سوختگی ابتدا کودک را به سرعت از منبع گرما جدا کنید. اگر هر قسمتی از بدن کودک دچار آتش سوزی شده است، او را در پتو، کت یا ملحفه یا حتی با بدن خودتان بپوشانید و شعله های آتش را خاموش کنید.


وی می افزاید: اگر سوختگی در کودک با مواد شیمیایی(مثلا اسیدی) به وجود آمده است، برای درمان سوختگی مقادیر بسیار زیادی آب سرد را حداقل برای مدت ۵ دقیقه به موضع برسانید. این کار را باید قبل از اینکه لباس کودک از تنش خارج شود انجام دهید. با انجام این کار از سوختن بقیه اعضای کودک جلوگیری می شود. پس بهتر است ۲۰ دقیقه محل را با آب سرد خنک کنیم. اگر ماده شیمیایی به صورت پودر است قبل از آب گرفتن از روی پوست زدوده شود.

این متخصص تاکید می کند: اگر کودک با الکتریسیته دچار سوختگی شده است، ابتدا او را از منبع برق جدا کنید. می توانید این کار را با یک جسم غیر فلزی مانند قاشق چوبی، طناب یا یک کتاب بزرگ انجام دهید. هرگز از دست خود برای این کار استفاده نکنید. چون شما ممکن است دچار برق گرفتگی شوید.
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir