سرنوشت دریاچه کوکبیه شازند اسیر کاغذبازی‌های اداری

نمایش خبر : 904 | تاریخ انتشار : 1396/06/04 13:55
به گزارش پایگاه خبری شازند ما، در نزدیکی شهر شازند منطقه ای به نام کوکبیه وجود دارد که به دلیل قرار گرفتن در مسیر رودخانه قره چای و همچنین به دلیل برداشت های زیاد معادن از این منطقه، گودال های عمیقی در آن به وجود آمده است.
 
 

پدید آمدن این دریاچه خدادادی و طبیعی می تواند به عنوان یک فرصت از سوی مسئولان قلمداد شده تا از طریق آن در پیشرفت صنعت توریسم در شهرستان شازند قدمهای بزرگ و مثبتی برداشته شود.

 

 

اما از ابتدای پدید آمدن این دریاچه زیبا و چشم نواز، متاسفانه به دلیل وجود برخی مشکلات مالکیتی و بروکراسی اداری و غیره، هنوز وضعیت این دریاچه تعیین تکلیف نشده است. دریاچه ای که می توانست فرصت مناسبی برای رونق و توسعه گردشگری در شازند باشد.

 

 

سند منطقه کوکبیه به نام بنیاد مسکن است/طرح گردشگری منطقه را به میراث فرهنگی ارائه دادیم

 

 

ابوالفضل جعفری عضو شورای شهر شازند در گفتگو با خبرنگار ما در این خصوص گفت: منطقه کوکبیه شازند ۱۸۶ هکتار بوده که در اختیار منابع طبیعی و آبخیزداری است و از این مقدار ۱۲۰ هکتار آن در محدوده شهری شازند واقع شده است.


 

 


وی افزود: در سال ۹۱ طی برگه واگذاری، منابع طبیعی ۱۲۰ هکتار از اراضی را به مسکن و شهرسازی واگذار کرد اما مسکن و شهرسازی اعلام کرده تا سند به نام مسکن و شهرسازی منتقل نشود امکان واگذاری این اراضی به ارگان دیگر وجود ندارد.

 

 

این عضو شورای شهر ادامه داد: شهرداری شازند علی رغم اینکه وظیفه ای در این خصوص ندارد، اما طی دو سال گذشته پیگیر واگذاری این منطقه است اما هنوز توفیقی در این خصوص حاصل نشده و حتی یک نقشه بردار هم برای تعیین تکلیف اراضی به کارگیری نشده است.

 

 

جعفری اضافه کرد: باوجود عدم واگذاری اراضی به شهرداری، اما طرح گردشگری این منطقه توسط شهرداری شازند به اداره میراث فرهنگی و گردشگری ارائه شده است.

 

 

فعالیت غیرقانونی کارگاه های فرآوری در منطقه کوکبیه

 

 

وی همچنین به وجود تعدادی از کارگاه ها و معادن در منطقه اشاره و تصریح کرد: ۱۳ معدنی که در منطقه حضور دارند طی مکاتبات انجام شده باید تعطیل باشند اما متاسفانه این امر عملی نشده و متاسفانه شاهد برداشت شبانه از منطقه و کار و فعالیت در روز هستیم.

 

 

عضو شورای شهر شازند یادآور شد: استاندار مرکزی، معاون عمرانی استاندار، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و فرماندار شهرستان بر تعطیلی معادن تاکید داشتند اما همچنان شاهد فعالیت ۳ یا ۴ کارگاه در منطقه هستیم.

 

 

جعفری با بیان اینکه شهرداری به دنبال تبدیل تهدید موجود در منطقه به فرصت است، خاطر نشان کرد: بیش از ۳۰۰ میلیون تومان توسط شهرداری در منطقه هزینه شده اما هیچ احوال پرسی وجود ندارد و این منطقه درگیر پاسکاری ادارات شده است.

 

 

اهمال کاری برخی ادارات در واگذاری اراضی منطقه به شهرداری شازند

 

 

علیرضا زمانی شهردار شازند نیز در این خصوص گفت: ابتدای سال ۹۵ در نشستی با حضور معاون عمرانی استاندار، وظیفه نگهداری و حفاظت موقت از این مجموعه به این شهرداری محول شد که از آن تاریخ تاکنون هیچ اقدامی در راستای واگذاری عرصه موجود به شهرداری صورت نگرفته و اهمال اداره کل منابع طبیعی و اداره کل راه و شهرسازی و سازمان صنعت و معدن در این خصوص مانع این امر مهم شده است.

 

 

وی ادامه داد: سرمایه گذاران زیادی آماده سرمایه گذاری در این محوطه هستند اما به دلیل ابهامات موجود در خصوص واگذاری زمین، امکان سرمایه گذاری وجود ندارد.


 

 


شهردار شازند با اشاره به انجام تحقیقات در طرح گردشگری و جانمایی در ۱۸۰ هکتار و ارائه طرح ۲۰ هکتاری اولیه به عنوان فاز اول در این مجموعه تصریح کرد: در وسعت ۱۸۰ هکتاری منطقه در قالب چند فاز اجرایی محورهای دوچرخه سواری، پیاده راه، اسکله ویژه قایقرانی و دیگر فضاهای مورد نیاز با عملکرد فرهنگی، ورزشی و مذهبی ایجاد خواهد شد.

 

 

زمانی با اشاره به اینکه این عرصه ۱۸۰ هکتاری در حریم قانونی شهر شازند قرار دارد و بر اساس قانون در خصوص سرمایه گذاری باید به شهرداری واگذار شود،  مهمترین عامل فرصت سوزی در خصوص این دریاچه را نبود هماهنگی بین اداره کل منابع طبیعی و اداره کل راه و شهرسازی در خصوص واگذاری این عرصه به شهرداری عنوان کرد.

 

 

کارگاه های منطقه کوکبیه دارای پروانه فعالیت هستند

 

 

هاشمی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نیز در این خصوص به خبرنگار ما گفت: در ابتدا بیان این موضوع مهم است که بین کارگاه و معدن تفاوت وجود دارد چرا که معدن کار برداشت را از منطقه انجام می دهد اما کارگاه، فرآوری را انجام می دهد و مواد اولیه از جایی دیگر وارد می شود.

 

 

وی ادامه داد: تمام معادن منطقه کوکبیه از چندسال قبل تعطیل شده و فعالیتی ندارند و در حال حاضر ۴ کارگاه در منطقه فعال بوده که دارای پروانه فعالیت نیز هستند و برداشتی از منطقه انجام نمی دهند.

 

 

این مسئول اضافه کرد: نکته دیگر اینکه به کارگاه ها ابلاغ شده که باید نسبت به تسطیح گودبرداری های اطراف خود اقدام کنند که در غیر اینصورت مشمول پرداخت جریمه هستند.

 

 

با این تفاسیر اگر این روند، یعنی پاس دادن موضوع بین ادارات ادامه دار شود، فرصت طلایی و استثنایی این دریاچه از دست خواهد رفت. فرصتی که می تواند از نظر فرهنگی، گردشگری، اقتصادی برای منطقه نتایج خوبی را به بار بیاورد. به راستی علت عدم واگذاری این منطقه به شهرداری چیست؟! و باید دید مسئولان برای استفاده از این فرصت چه راه کارهایی ارائه می دهند.

 

 

انتهای پیام/ک


دیدگاه کاربران
سلام، به نظر من تنها راه تعامل، گفتگو و رایزنی با سازمان گردشگری و وزراتخانه های چون صنعت و وزارتخانه راه و شهرسازی توسط مدیران شهرستان است... نه اینکه خود راه درگیر ادارت و نهادهای شهرستانی کرد
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir