خصوصی سازی پالایشگاه شازند؛از طرح تا واقعیت

نمایش خبر : 2770 | تاریخ انتشار : 1396/07/02 09:54
به گزارش پایگاه خبری شازند ما، مدتی است که موضوع خصوصی سازی پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند نقل محافل و سایت های مختلف خبری شده
 
19شهریور ماه بود که خبری با این عنوان که " سهام بروزترین و مدرن ترین پالایشگاه ایران واگذار می شود" در پایگاه خبری بورس پرس منتشر شد و از قول مدیر عامل پالایشگاه شازند، خبر از واگذاری سهام پالایشگاه شازند به بخش خصوصی داد.
 

 


در تاریخ 20 شهریور ماه، جمشیدی مدیرعامل پالایشگاه شازند در گفتگو با ایرنا ضمن تکذیب تلویحی این خبر عنوان کرد: سیاست واگذاری واحدهای پالایشگاهی بر عهده دولت و تایید نمایندگان مردم در خانه ملت است و تا کنون هیچ خبر موثقی در این خصوص منتشر نشده است.

وی همچنین گفت: دولت تمایل دارد که 20 درصد سهام همه واحدهای پالایشگاهی به دولت برگردانده شود و 80 درصد نیز به بخش خصوصی واگذار شود که این مهم نیز نیازمند موافقت مجلس شورای اسلامی است.
 

 


با گذشت یک روز از تکذیب خبر واگذاری بخشی از سهام پالایشگاه به بخش خصوصی، جعفر سبحانی، مشاور عالی مدیر‌ عامل سازمان خصوصی‌ سازی در گفتگو با خبرنگار پالایش «انرژی امروز»، با تاکید بر اینکه سهام پالایشگاه شازند در لیست واگذاری‌های سال جاری قرار گرفته، گفت: ۲۰ درصد از سهام پالایشگاه شازند دراختیار دولت باقی می‌ماند، ۶۶ درصد از سهام از آن عدالت است بنابراین ۱۴ درصد از سهام که دولتی است باید واگذار شود.
 

 


وی تصریح کرد: ۱۴ درصد سهام پالایشگاه شازند تا پایان سال ۱۳۹۶ واگذار می‌شود.

علی اکبر کریمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه 23 شهریور ماه در نشست با مدیران پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند گفت: وزارت نفت در دوره جدید تلاش دارد با در اختیار داشتن قسمت محدودی از سهام پالایشگاه های کشور بر نحوه فعالیت و مدیریت این واحدها نظارت کرده و نقش آفرینی کند.
 
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بر این اساس قرار است که سهام پالایشگاه های شازند و آبادان نیز همانند سایر پالایشگاه ها که قسمتی از سهام آن ها از طریق سهام عدالت واگذار شده است واگذار شود و تنها در سطح 20 درصد سهام کلی برای دولت باقی بماند.
 

 


کریمی افزود: پیشنهاد واگذاری سهام پالایشگاه های شازند و آبادان در قالب مصوبه دولت به مجلس ارسال و ایراداتی به آن وارد شده است که امید است با رفع مشکلات حقوقی این پیشنهاد به سرانجام رسیده و تعیین و تکلیف شود.

این در حالی است که در تاریخ 14 تیر ماه 96 نمایندگان استان مرکزی در مکاتبه ای با جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، مخالفت خود را با واگذاری پالایشگاه شازند به بخش خصوصی اعلام کرده و خواستار توقف اقدامات احتمالی در این راستا شدند.
 

 


نمایندگان استان در این مکاتبه علت مخالفت با این واگذاری را مدرن بودن و تولید محصولات ویژه و استراتژیک اعلام کرده و خواهان عدم خصوصی سازی و در اختیار حاکمیت ماندن پالایشگاه شازند شده اند.
 
شرکت پالایش نفت امام خمینی تولید کننده بنزین یورو 4 و یکی از مهمترین پالایشگاه های نفت کشور است که به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران در سال 1372 با ظرفیت اسمی 150 هزار بشکه در روز راه اندازی شد.
 
ظرفیت این پالایشگاه پس از مدتی با تلاش و کوشش نیروهای متعهد و متخصص به 171 هزار بشکه در روز رسید.
 
انتهای پیام/ن
 
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir