فرهنگ مطالعه در تسخیر دنیای مجازی/کتابخانه ها در مرکزی‌ترین نقطه شهر احداث شوند

نمایش خبر : 359 | تاریخ انتشار : 1396/08/24 07:25
به گزارش پایگاه خبری شازند ما،در جوامع پيشرفته دنيا كه اهميت مطالعه و افزایش آگاهی بر مردم آشكار شده است، بهبود سرانه مطالعه و راه هاي صحيح و تسريع اين امر يكي از اقدامات مهم آموزشي محسوب مي شود.
 
 

این در حالی است که متاسفانه مطالعه در کشور از جایگاه خوبی برخوردار نیست و فرهنگ مطالعه و كتابخواني در جامعه ما هنوز جايگاه خود را به دست نياورده و سرانه مطالعه در بین جوانان ما شاید به روزی حتی چند دقیقه هم نرسد!

 

 

این موضوع غیرقابل انکار است که در جامعه امروزی، مطالعه و کتاب و کتابخوانی در تسخیر دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی است.

 

 

خبرنگار شازند ما به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی نظر تعدادی از مردم را در خصوص میزان مطالعه آنها جویا شد.

 

 

استفاده از فضای مجازی فرصتی برای مطالعه کتاب باقی نمی گذارد

 

 

کاظمی یکی از دانشجویان شازندی می گوید: کتاب خوانی و به طور کلی مطالعه از نیازهای اساسی بشر محسوب می شود اما متاسفانه با ورود مردم به خصوص جوانان به دنیای مجازی، میزان مطالعه کتاب به شدت پایین آمده است.


 

 


وی ادامه داد: شاید یک جوان تنها بنا برلزوم و آن هم در دانشگاه و مدرسه مجبور به مطالعه باشد و البته این مطالعه فایده چندانی ندارد چرا که این مطالعه از روی اجبار و بدون میل و رغبت است.

 

 

این دانشجو بیان کرد: ما باید کودکان و نوجوانان را از سنین پایین به مطالعه علاقمند کنیم چرا که در غیر این صورت افراد کتابخوانی در بزرگسالی نخواهیم داشت. مشکلی که اکنون گریبانگیر جامعه ما شده است.

 

 

 

کاهش سطح مطالعه تاثیر مستقیم در سبک زندگی دارد

 

 

زمانی یکی از شهروندان شازندی نیز عنوان کرد: کتاب خواندن باید از کودکی نهادینه شود اما متاسفانه شبکه های اجتماعی جای کتاب را پر کرده اند چنانکه بیشتر دوستان من رغبت چندانی به مطالعه ندارند و بیشتر ترجیح می دهند وبگردی کنند.

 

 

وی گفت: من نیز متاسفانه به دلیل مشغله کاری مطالعه چندانی ندارم و این موضوع تاثیر مستقیم در زندگی و مدیریت آن دارد.

 

 

کتابخانه های شهرستان باید در نقاط مرکزی شهر ایجاد شوند

 

 

مقصودی دیگر شهروند شازندی با اشاره اینکه شبکه های اجتماعی قطعا تاثیر در کاهش سطح مطالعه داشته اند تصریح کرد: اما این موضوع تنها دلیل کمبود مطالعه ر بین جوانان ما نیست، بلکه خیلی از افراد به دلیل اینکه قیمت کتاب ها واقعا بالاست انگیزه ای برای خریدن و خواندن کتاب ندارند که اگر این مساله از سوی مسئولان مورد توجه قرار گیرد مسلما تعداد کتاب خوان ها بیشتر می شود.


 

 

 

 

 


وی ادامه داد: تنها در شهر شازند دو کتابخانه عمومی داریم که در نقاطی دور از مرکز شهر ایجاد شده اند در حالیکه به نظر می رسد کتابخانه باید در بهترین و مرکزی ترین نقطه شهر ایجاد شود تا جوانان به سرعت به آن دسترسی داشته باشند.

 

 

این شهروند شازندی بیان کرد: اگر ما بتوانیم فضایی را جهت مطالعه جوانان مهیا کنیم که بدون دغدغه به مطالعه کردن روی بیاورند نتیجه بهتری حاصل می شود. مثلا قراردادن کتابخانه هایی با امکانات بیشتر در دانشگاه ها و در محله های مختلف شهر، پایین آوردن قیمت کتاب، تبلیغات بیشتر برای خرید کتاب و کتابخوانی از همان دوران ابتدایی تحصیل و تشویق دانش آموزان به کتاب از جمله این اقدامات است.

 

 

وجود ۶ هزار عضو کتابخوان در شهرستان ۱۲۰ هزار نفری شازند

 

 

ساریخانی مسئول کتابخانه های عمومی شهرستان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در شهرستان شازند ۱۳ کتابخانه عمومی وجود دارد که تعداد ۲۱ نفر در این کتابخانه ها به عنوان کتابدار مشغول به فعالیت هستند.

 

 

وی با اشاره به اینکه تعداد اعضای کتابخانه ها افزایش داشته است، بیان کرد: تعداد اعضای کتابخانه های شهرستان ۶ هزار و ۱۳۲ نفر و تعداد کتب موجود در کتابخانه ها نیز ۱۴۰ هزار جلد است.


 

 


مسئول کتابخانه های عمومی شهرستان در خصوص برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی عنوان کرد: از جمله برنامه های این هفته، عضویت رایگان در کتابخانه ها در ۲۴ آبان ماه، برگزاری جلسه انجمن کتابخانه های ۶ شهر به طور مشترک است.

 

 

وی ادامه داد: کارگاه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی در کتابخانه توره، مسابقه کتابخوانی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مهاجران، برگزاری نشست کتابخوان مدارس و کتابخانه در تمام کتابخانه ها، حضور مسئولین کتابخانه ها در مدارس و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، تشویق و ترغیب اعضای کودک در خصوص موضوع کتاب و کتابخوانی از دیگر برنامه های هفته کتاب و کتاب خوانی است.

 

 

ساریخانی هم بر تاثیر فضای مجازی بر کاهش سطح مطالعه اذعان کرد و افزود: در شهرستان شازند خوشبختانه روند روبه رشدی را در بحث کتاب و کتابخوانی داشتیم اما به هر حال تاثیر دنیای مجازی بر مسئله فرهنگ مطالعه کم نیست.

 

 

به هر حال از جمله اقداماتی که در زمینه مطالعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی می تواند موثر باشد، یکی ایجاد المانها و سوق دادن مبلمان شهری به سمت ترویج فرهنگ مطالعه توسط شهرداری ها، برگزاری مسابقات کتابخوانی و خلاصه نویسی در مدارس و ادارات، برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های کتاب، توزیع کتاب های خوب و ارزان قیمت و اهداء کتاب به افراد ممتاز است.

 

 

انتهای پیام/ک

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir