محرومیت زدایی با همّت جهادگران بسیجی /باغات ۲۰۰ ساله روستایی سیراب می شوند

نمایش خبر : 2025 | تاریخ انتشار : 1396/08/29 08:32
به گزارش پایگاه خبری شازند ما، بدون شک، بسیج سازندگی در جای جای میهن اسلامی در خط مقدم محرومیت زدایی قرار دارد و حضور پرشور نیروهای بسیجی در قالب اردوهای جهادی و عزیمت به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بدون کمترین مزد دنیوی، خود مؤید این موضوع است.

جهادگران بسیجی که در جهت خدمت خالصانه به نیازمندان و حس نوع‌دوستی و در‌س‎های بزرگی چون عدالت‌گستری، ترویج جهاد و کمک به همنوع، خودسازی و محرومیت‌زدایی تلاش می‌نمایند حال توانسته‌اند با لمس محرومیت از نزدیک گامی مؤثر در این راستا بردارند.

اردوی های جهادی مهمترین اقدام بسیج سازندگی است که از طریق آن، فرهنگ کار جهادی در این سال‌ها گسترش سراسری داشته است.
 

 


در همین راستا، بسیجیان شهرستان شازند هم به همراه مردم مناطق محروم در اردوهای جهادی حضور یافته و با تلاش بی منت در جهت هدف والای محرومیت زدایی قدم بر می دارند.
 
آبرسانی به باغات روستایی با 200 سال قدمت

جهادگران شهرستان شازند در روستای کیشان از توابع بخش زالیان این شهرستان حضور پیدا کرده و آستین های همت را جهت محرومیت زدایی در این روستا بالا زده اند.

روستایی با بیش از 200 سال قدمت که به جهت موقعیت جغرافیایی  و آب و هوایی  و همچنین بافت روستایی، در طرح روستاهای گردشگری استان مرکزی قرار دارد و از نظر تولیدات باغی، محصولاتی منحصر به فرد را در خود جای داده است.
 

 


اما سالها بود که در باغات این روستا به شکل سنتی و در جوی آب که باعث هدر رفت حجم زیاد آب می شد آبیاری انجام می گرفت و حال با کمک بسیج سازندگی این آبیاری از طریق لوله انجام خواهد شد.

یکی از جهادگران در این خصوص به خبرنگار ما گفت: حضور گروه های جهادی در روستاها برای محرومیت زدایی باعث امیدواری روستائیان برای ماندن در روستا و ادامه دادن به زندگی ساده و پر از آرامش  می‌شود.
 

 

 حضور گروهای جهادی نشان دهنده اهمیت داشتن روستاهاست

وی ادامه داد: حضور گروهای جهادی نشان دهنده ارزش و اهمیت روستاها و جریان داشتن زندگی در روستا است که مرهمی بر دل داغدار کشاورز و دامداری است که با خشکسالی در روستا  دست و پنجه نرم می‌کند و گذران زندگی دارد و دلش به خاک مادریش خوش است و نمی‌خواهد که به خاطر قهر طبیعت زادگاهش را رها کند.
 
حس و حال وصف ناشدنی از حضور در اردوهای جهادی

یکی دیگر از جهادگران عنوان کرد: حضور گروه های جهادی در روستاهای کم برخوردار و محروم باعث تقویت روحیه مردم در روستا و امیدواری آنان به زندگی در روستا ها است که لازم است  مسئولان هم برای همکاری در این برنامه ها همکاری لازم را داشته باشند.

وی در خصوص حس و حال خود از حضور در اردوها گفت: حضور در اردوهای جهادی حس وحال وصف ناشندنی دارد و با شرکت در این اردوها آرامش خاصی پیدا می‌کنم.
 

 

 اردوی جهادی، کلاس درسی با نتیجه مثبت اخلاقی و معنوی

دیگر جهادگر حاضر در اردوی جهادی که مویی سپید کرده بود بیان کرد: کار گروهی به خصوص اینکه در زمینه خدمت رسانی و با دوستانی متعهد و معتقد به آرمانهای نظام و ولایت فقیه باشد، مثل حضور در کلاس درسی است که نتیجه های مثبت اخلاقی و معنوی را به دنبال دارد.

عباس کیشانی از اهالی این روستا نیز عنوان کرد: این روستا دارای باغات زیادی است که از جمله محصولات بارز آن انگور، گردو، کشمش، بادام و... می باشد و در واقع بسیاری از اهالی از همین طریق ارتزاق می کنند.

وی افزود: در گذشته آبیاری باغات از طریق جوی آب انجام میگرفت که باعث هدر رفت مقدار زیادی از آب روستا می شد و با توجه به کمبود آب و خشکسالی موجود ضرورت داشت که این مسئله حل شود.
 
با اجرای طرح آبرسانی شاهد بازگشت مهاجر به روستا خواهیم بود

نجفی نژاد یکی دیگر از ساکنین این روستا نیز گفت: این طرح لوله گذاری برای آبیاری باغات از نان شب هم برای اهالی واجب تر بود که خوشبختانه با کمک بسیج سازندگی و جهادگران و خود اهالی این طرح به سرانجام رسید؛ با اجرایی شدن این طرح ما شاهد بازگشت مهاجر نیز در روستا خواهیم بود چرا که برخی افراد به دلیل همین وضعیت کمبود آب ترک روستا کرده بودند.
 

 


از جمله اقدامات بسیج سازندگی  شهرستان شازند در سال 96 می توان به، ساخت 4 خانه محروم و مرمت 2 خانه دیگر، ساخت سرویس بهداشتی، پروژه آبرسانی، رنگ آمیزی مدارس، جمع آوری کشت توسط دانش آموزان، احداث کارگاه اشتغال زایی، پرداخت تسهیلات اشتغال به میزان 700 میلیون ریال و اشتغال 16 نفر در این راستا، ویزیت رایگان پزشکی در روستاها، تهیه 10 عدد سبد کالا، تهیه 6 مورد جهیزیه عروس و داماد، تهیه سبد دانش آموزی برای 500 دانش آموز محروم، ایجاد کلاسهای مهارت زندگی و... اشاره کرد.

انتهای پیام/ن
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir