روستایی که در سرشماری از قلم افتاد/ما هستیم، اما بدون ابتدایی‌ترین امکانات!

نمایش خبر : 1991 | تاریخ انتشار : 1396/09/08 08:59
به گزارش پایگاه خبری شازند ما، توسعه روستایی از ملزومات توسعه و آبادانی کشور است  و وقتی روستا ها که کانون تولید و ارزش آفرینی هستند خودکفا و توانمند شوند، افزایش تولید ثروت ملی و کاهش بسیاری از آسیب های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

به گفته کارشناسان، در ایران حدود ۲۹%  از جمعیت ما در مناطق روستایی زندگی می کنند. اما سهم اعتبار و بودجه ای که به جمعیت روستایی تعلق می گیرد  شاید به سه درصد یا کمتر از سه درصد برسد و در واقع اگر شما بندهای آن بودجه را هم نگاه کنید، خیلی از بودجه های روستایی هم تحت عنوان شهر و روستا  مطرح می­شوند ؛ باز شما می بینید که در این زمینه هم ظلم مضاعفی به روستایی ها می شود.
 

 


شهرستان شازند در استان مرکزی هم با دارا بودن بیش از 230 روستا، به گفته برخی مسئولان رتبه دوم کشور از نظر تعداد روستا را داراست که این روستا ها نیز با پراکندگی زیادی در منطقه قرار دارند.

یکی از این روستاها، روستای بانه در نزدیکی شهر توسعه یافته مهاجران است که به زعم خود اهالی از داشتن ابتدایی ترین امکانات نیز محروم هستند.
 
در این روستا هنوز هم برای گرم شدن در زمستان از هیزم استفاده می‌شود و مردم برای تأمین آب شرب مجبورند مسافتی طولانی را طی کرده و آب مورد نیاز خود را تأمین کنند.
 
 

 

 
در همین خصوص خبرنگار ما با حضور در روستا در گفتگویی با اهالی، وضعیت آنان را جویا شد.
 
به گفته اهالی، روستای بانه در گذشته 120 خانوار جمعیت داشته است

یکی از اهالی روستا در گفتگو با خبرنگار ما گفت: روستای ما در 3 کیلومتری شهر واقع شده اما از ابتدایی ترین امکانات هم محروم است. متأسفانه هنوز به این روستا گازکشی نشده است و مردم برای گرم شدن خود در زمستان باید از هیزم و کرسی استفاده کنند که این مهم سختی و مشقت بسیاری برای ساکنان به همراه دارد.
 
وی افزود: مهمترین مشکل ما نداشتن آب آشامیدنی است که آب موجود در روستا به هیچ وجه قابل شرب نیست و حتی یک مدت هم آب معدنی از شهر برای مصرف روزانه استفاده می کردیم.
 
روستای ما روستایی فراموش شده است

یکی دیگر از اهالی بیان کرد: روستای ما روستایی فراموش شده است؛ حرف ما این است که اگر بانه به عنوان روستا است باید از سوی مسئولان دیده شویم؛ در سالهای گذشته که تعداد اهالی بیشتر بود، تیر برق هم در این روستا زده شد اما چون در سرشماری های گذشته این روستا خالی از سکنه عنوان شده، خدمات، دیگر ارائه نمی شود.

 
 

 


وی ادامه داد: روستای بانه از نظر آب آشامیدنی، گاز، برق و راه مواصلاتی با مشکل مواجه بوده و نیازمند توجه مسئولان است؛ پوشش شبکه تلفن نیز در بانه وجود ندارد و مردم باید به سمت جاده‌های اصل بروند تا بتوانند با تلفن همراه صحبت کنند.

مشکل آب، برق و گاز در این روستا حل نشده است

یکی دیگر از اهالی عنوان کرد: روستای ما در سرشماری های سالهای 85 و 90 خالی از سکنه معرفی شد اما خوشبختانه در سرشماری سال 95 تعداد 17 خانوار در این روستا به ثبت رسید که ما معتقدیم بیشتر از این است.
 

 


وی اضافه کرد: ما هنوز هم از کشاورزی در اراضی این روستا ارتزاق می کنیم اما با مشکلات زیادی از جمله نبود آب آشامیدنی، برق و گاز روبرو هستیم و تقاضا داریم از مسئولان که با نگاه مثبت خود نسبت به رفع این مشکلات اقدام کنند.
 
تمام تلاش دولت، رسیدگی و رفع محرومیت از روستاهاست

میرزایی فرماندار شازند در این خصوص به خبرنگار ما گفت: رسیدگی و رفع مشکلات روستا ها در دستور کار دولت بوده و هست، اما برنامه ریزی ها بر اساس آمار و ارقام است.

وی افزود: در سرشماری سال 90، روستای بانه خالی از سکنه معرفی شده که به همین خاطر هیچ گونه بودجه ای برای توسعه و عمران روستا تعلق نگرفت.

فرماندار شازند اضافه کرد: خوشبختانه در سرشماری سال 95 تعداد 17 خانوار و 35 نفر سکنه برای این روستا به ثبت رسید و همین موضوع دست دولت را برای خدمات رسانی باز می کند و قطعا دستگاههای خدمات رسان همچون آب، برق و گاز پای کار خواهند امد.

میرزایی تصریح کرد: طبق قانون کشوری روستاها باید حداقل 20 خانوار را شامل شوند تا بتوان برخی خدمات همچون گاز و بنیاد مسکن را به روستا رساند اما ما تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات این روستا و امثال آن خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در دو سال جاری میزان 8 میلیارد تومان بودجه برای آبرسانی به روستاها در نظر گرفته شده است عنوان کرد: ما حاضر نیستیم که آب غیر بهداشتی در این روستا استفاده شود و تمام سعی خود را برای اصلاح شبکه آبرسانی به روستا خواهیم کرد.
 
بی‌شک مهاجرت ساکنان روستا به شهرها مشکلات شهری را افزایش می‌دهد زیرا در این نقاط نیز مشکلات بسیار زیادی وجود دارد که با مهاجرت حاشیه‌نشینی بیشتر می‌شود.

با توجه به آب‌وهوای مساعد و محیط طبیعی بانه، این روستا با کمی توجه می‌تواند مکان مناسبی برای بازدید توریست‌ها باشد.
 
انتهای پیام/ن
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir