موفقیت چندانی در تحقق شعار سال حاصل نشده‌است/برنامه ریزی صحیح دولت؛ لازمه ورود بخش خصوصی به عرصه اقتصاد مقاومتی

نمایش خبر : 1320 | تاریخ انتشار : 1396/12/14 14:20
علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری شازند ما در خصوص نامگذاری سالها توسط مقام معظم رهبری به نام اقتصاد مقاومتی گفت: نامگذاری سالها، نشان دهنده نگاه مقام معظم رهبری به موضوعات اساسی کشور است. ما در حوزه اقتصاد برای دستیابی به فضای کسب و کار مناسب و اقتصادی نیاز به اقدامات اساسی داریم که کمتر آسیب ببیند.

وی افزود: در واقع اقتصادی که موجب تولید مطمئن و ایجاد اشتغال شده و امورات کشور وابستگی صحیحی به آن داشته باشد و در مقابل تحریم های خارجی و... مردم دچار دردسرهای جدی نشوند.
 
 کشوری که اشتغال داشته باشد کمتر درگیر آسیبهای اجتماعی می شود

نماینده مردم شازند در مجلس بیان کرد: امسال نیز که اقتصاد مقاومتی به عنوان یک پایه اساسی برای امورات اقتصادی مطرح شد، دو کلمه تولید و اشتغال را به همراه داشت که اگر واقعا در یک کشور تولید خوب و باکیفیت اجرا شود در کنار آن اشتغال نیز خواهیم داشت و کشوری که اشتغال داشته باشد کمتر درگیر آسیبهای اجتماعی می شود.

ابراهیمی عنوان کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی، ستاد فرماندهی شکل گرفت که باعث می شود هر دستگاهی این جریان را سلیقه ای پیش نبرد؛ جلساتی در سطح کشور و استانها تشکیل و این موضوع را راهبری می کنند که از اتفاقات مفید تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بوده است.
 

 

 شعار هر سال، الگو و چراغ راهی برای سنوات آینده است

 


وی اضافه کرد: وقتی رهبری، شعاری را برای یک سال درنظر می گیرند، این شعار مختص همان سال نیست بلکه به عنوان یک الگو و چراغ راهی است که باید در سنوات آینده نیز به این مسئله بپردازیم.

نماینده مردم شازند در مجلس در خصوص تحقق شعار سال تصریح کرد: با توجه به محدودیت های مالی موجود در حوزه صادرات، رشد چندانی نداشتیم این در حالی است که باید صادرات بر واردات پیشی بگیرد؛ در واقع باید گفت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش های خوبی شده اما با نتیجه، فاصله زیادی داریم.
 
فعالیت های اقتصادی عمدتا توسط بخش خصوصی معنی پیدا می کند

ابراهیمی بیان کرد: فعالیت های اقتصادی عمدتا توسط بخش خصوصی معنی پیدا می کند و در حوزه اقتصاد مقاومتی سهم بخش خصوصی خیلی بیشتر از بخش دولتی است؛ مقامات دولتی تشکیل ستادها، سیاستگذاری، ارائه راهکار و ایجاد فضای امن سرمایه گذاری و بازار مطمئن مصرف را عهده دار هستند و بخش خصوصی باید عملا وارد تولید و اشتغال شده و محصولات مرغوب تولید نمایند.

وی اظهار کرد: اگر سیستم دولتی فضا را از جهت آیین نامه ها، دستورالعملها و امنیت سرمایه گذاری فراهم نکند، بخش خصوصی نمیتواند به راحتی به این موضوع وارد شود. ما در بعضی جاها هنوز نتوانستیم اطمینان قطعی به مردم در برخی سرمایه گذاری ها به خصوص در بازار مصرف بدهیم؛ در یک زمان واردات بی رویه یک کالا تمام حسابها را به هم می زند و برخی محدودیت هایی که اعمال می شود سرمایه گذار را در یک سردرگمی فرو می برد.

نقش سیستم دولتی در اقتصاد مقاومتی باید بهتر باشد

نماینده مردم شازند در مجلس  یادآور شد: درخصوص نقش بخش دولتی و خصوصی در اجرای اقتصاد مقاومتی، نقش سیستم راهبری که دولتی هست باید بهتر باشد، اما چون عملکرد دو بخش از هم متفاوت هست نمی توان گفت که عملکرد کدام بخش بهتر از بخش دیگر بوده است ولی مسلما بخش خصوصی از سیاستگذاری های بخش دولتی تبعیت می کند.

ابراهیمی خاطر نشان کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی عدد و رقم قطعی اعلام نشد که بتوانیم بر اساس آن بفهمیم چقدر عقب هستیم؛ حرکت در این مسیر شروع شده ولی با آنچه که انتظار داریم یعنی یک صادرات معنی دار و همخوانی قیمت محصولات و کیفیت آنها، فاصله داریم که باید این بخش هم مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

انتهای پیام/ن
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir