شازند، شهرستان سرابها در بهار طبیعت پذیرای مهمانان نوروزی+تصاویر

نمایش خبر : 1867 | تاریخ انتشار : 1397/01/01 07:55
به گزارش پایگاه خبری شازند ما، شهرستان شازند یکی از شهرستانهای استان مرکزی است که به داشتن جاذبه های گردشگری طبیعی معروف بوده و در فصول بهار و تابستان، میزبان جمع کثیری از گردشگران از جای جای ایران اسلامی برای گذران اوقاتی خوش در پای کوه های سرسبز و چشمه سارها است.

شهرستان شازند با استان‌های همدان و لرستان هم مرز بوده و در فاصله 30 کیلومتری غرب شهر اراک قرار دارد، دارای تابستان های معتدل و زمستان های سردی است که با توجه به میزان بارندگی سالیانه مناسب که به طور میانگین 400 میلیمتر است،  به یکی از مناطق بکر گردشگری استان از نظر وجود جاذبه های طبیعی بدل شده است.

به جرات می توان گفت شازند تنها شهرستان در استان مرکزی است که در دل و پای کوه هایش بیشترین چشمه ها و سراب ها وجود دارد. برخی از این سراب ها و چشمه ها دائمی و برخی فصلی هستند.

از جمله سرابهای موجود در این شهرستان، سراب عباس آباد، سراب عمارت، پنجه علی، بلاغ حک، سراب روستای سورانه، سراب اسکان و ...هستند که طول ایام بهار و تابستان همواره پذیرای مهمانانی از سراسر کشور هستند.
 

 


سراب عباس آباد
در شرق شهر شازند و در دامنه شمالی کوه راسوند و جنوب دشت شازند سراب زیبایی بنام عباس آباد قرار دارد. این چشمه به سمت روستاهای عباس آباد و اکبرآباد جریان دارد. در سرچشمه آن با مساعدت سازمان میراث فرهنگی و اجرای شهرداری پارک بزرگی احداث شده که سالانه گردشگران زیادی از این محل دیدن می کنند.
 

 


سراب پنجه علی
چشمه پنجه علی در شمال غرب شازند و در مسیر جاده اصلی اراک – بروجرد واقع شده و این چشمه در دامنه کوه پنجه علی و نزدیکی کوه قازک قرار دارد و دسترسی به این چشمه از راه اصلی اراک – بروجرد امکان پذیر است.
در کنار این چشمه بنایی زیبا و در مظهر آن استخری زیبا ساخته شده است و در اطراف آن باغ های میوه و قلمستان مناسب برای اطراق وجود دارد.
 

 


سراب عمارت
روستای عمارت در جنوب شرقی شازند و در دامنه کوه برآفتاب واقع شده است. در این روستا چشمه پر آبی وجود دارد که ازسرچشمه های  اصلی رودخانه قره چای محسوب می شود و آب آن به هفت قسمت تقسیم شده و اراضی کشاورزی منطقه را آبیاری می کند. بر روی یکی از این دهانه ها مسحد باب الحوائج ساخته شده که جلوه زیبای بی نظیری را به این محل داده است.
 

 


سراب بلاغ حک
در شمال غربی شازند در دامنه جنوبی رشته کوه راسوند و کوه بلاغ چشمه جوشانی قرار گرفته که زیبایی خاصی را در خود جای داده است. این چشمه آب مورد نیاز روستاهایی حک بالا، حک پایین و تخت محل را تامین می کند و مردم منطقه معتقدند کیخسرو قبل از آنکه در غار معروف کیخسرو  ازنظرها  پنهان شود در این چشمه غسل کرده است
 

 


سراب سورانه
سراب سورانه در جنوب شرقی شازند واقع شده و این سراب فصلی است که از اواسط زمستان تا اواخر بهار بسته به میزان بارش سالیانه جاری از آبدهی متوسط برخوردار است. در اطراف خود سراب درخت موجود نیست ولی از حدود 200 متری آن قلمستان و باغات انگور و میوه متعددی وجود دارد. برای دسترسی به آن از شهر شازند جاده آسفالته روستای سورانه می توان استفاده کرد.

سراب اسکان
در دامنه کوه لجور، در شمال غرب شهر شازند و در نزدیکی روستای اسکان این سراب واقع شده است که در تمام طول سال جاری است و دِبی کمی دارد. به علت مجاورت با قلمستان ها اطراف قره چای از قدیم مکان مناسبی برای گذران اوقات فراغت بوده و هست.

اینها تنها بخشی از جاذبه های گردشگری شهرستان شازند که باید به آنها، وجود تپه های تاریخی، غارها، نقاط گردشگری مذهبی همچون شهر آستانه علوی، مناطق کوهستانی بکر و دیدنی و ... را اضافه کرد و علاوه بر آن گردشگران می توانند از صنایع دستی شهرستان شازند چون دستبافت های سنتی ( قالی باقی و گلیم بافی )، آثار چوبی و منبت، معرق کاری و ...به سوغات ببرند.

انتهای پیام/ن
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir