مُعرق کار شازندی که چوب را به هنر کیمیا می کند/ رگه های رنگارنگ طبیعت در لابلای نقوش چوبها

نمایش خبر : 2217 | تاریخ انتشار : 1397/01/03 08:05
به گزارش پایگاه خبری شازند ما، نقش زدن بر چوب و طراحی اجسام متفاوت با چاشنی خلاقیت از مشخصه های معرق کاری است؛ هنری که از گذشته تا کنون نقش ویژه ای در میان هنرمندان داشته و هر روز بر غنا و زیبایی اش افزوده شده است.
 
هنری که در آن رگه های رنگارنگ طبیعت در لابلای نقوش مختلف چوبها به وضوح قابل مشاهده بوده و با اجرای این هنر، چوبها رنگ و لعاب دیدنی به خود می گیرند.
 
 

 

 
شیوا آقاجانی، متولد 1370 در شهرستان شازند که 6 سال است که هنر معرق کاری را تجربه کرده و آن را به عنوان رشته تخصصی هنری اش برگزیده است. از سال 91 به طور جدی و حرفه ای وارد این حرفه هنری شده و آثار متنوع و زیبایی را خلق کرده است. وی همچنین لیسانس علوم تربیتی را از دانشگاه پیام نور اخذ کرده است. «شازند ما» با این هنرمند جوان و باسلیقه به گفت وگو پرداخته است.
 
 وی گفت: از سال 90 فرا گرفتن آموزش ها در زمینه معرق را آغاز و تا سال 92 تعداد 7 مدرک از مرکز فنی حرفه ای شازند در زمینه های روکش چوب، نقاشی لعاب روی کاشی، معرق کار چوب بدون قالب، منبت-معرق و سوخته نگار روی چوب و نی دریافت کردم.
 
 

 

 
آقاجانی ادامه داد: از سال 91 همزمان با فراگرفتن آموزش ها، کار مربی گری را نیز در کانون فرهنگی، اجتماعی بانوان و کانون بقیه الله شازند آغاز کردم و تا کنون به حدود 90 نفر از نوجوان تا میانسال این هنر را آموزش داده ام.
 
این هنرمند معرق کار با بیان اینکه بر حسب علاقه ای که از زمانهای دور به کار چوب داشتم وارد این عرصه شدم عنوان کرد: طی این مدت، 3 بار مصاحبه نلویزیونی انجام داده و سفارشهایی که دارم نیز به صورت عمده و تکی است.
 
 

 

 
 آقاجانی اضافه کرد: در 3 جشنواره استانی در حوزه هنرهای چوبی، مقام اول و دوم را کسب کردم و در نمایشگاه های متعدد شهرستانی و استانی نیز حضور داشتم؛ اولین کار تولیدی من طرح یک سیمرغ بود که در ترم اول دانشگاه در جشنواره تولیدات دانشجویی استان مقام اول را کسب کرد.
 
وی بیان کرد: از مهرماه سال 96 در محلی که از طرف سازمان صنایع دستی و گردشگری در پارک سوم خرداد شازند ساخته شده کارگاه خود را راه انداخته ام که قبل از این کارها را در منزل انجام می دادم و با مشکلات فراوانی روبرو بودم.
 
 

 

 
این هنرمند شازندی با بیان اینکه سفارشات خوب است و همیشه خداوند را شاکرم گفت: آرزوی من این است که در آینده بتوانم کارگاه را گسترش داده و در این حوزه کارآفرینی کرده و برای چند نفر ایجاد اشتغال کنم.
 
آقاجانی تصریح کرد: همچنین در زمینه پیکر تراشی یک دوره کلاس آموزشی رایگان نیز برگزار کرده و در اینده نیز ادامه خواهد داشت و علاقه مندان می توانند با مراجعه کارگاه «معرق نارون» در پارک سوم خرداد شازند نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
 
 

 

 
وی همچنین عنوان کرد: سفارشاتی که داشته ام اکثراً از شهرهای شازند، مهاجران، خمین، اهواز و بهبهان بوده و چند مورد هم از سفارشات مربوط به کشور کانادا بوده است.
 
 این هنرمند شازندی با اشاره به اینکه تا کنون از  هیچ وام و تسهیلاتی استفاده نکرده ام و از پول فروش سفارشات نسبت به خرید اجناس اقدام می کنم یاد آور شد: درخواستی که از مسئولان دارم این است که در ارائه تسهیلات سخت گیری ها کمتر شود و همچنین برق کارگاه هایی که در محل پارک سوم خرداد ایجاد شده نیز وصل شود.
 
انتهای پیام/ن
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
nashrkhabar.ir